Surowy leśny dom projektu Z3Z Architekci

Surowy leśny dom projektu Z3Z Architekci

Ceglany dom w lesie, zdj. Z3Z Architekci

Domy położone w samym środku gęstego lasu zazwyczaj kojarzą się z przełożoną na język architektury łączności z naturą, przytulnością i pełną ciepła prostotą. Studio Z3Z Architekci postanowiło odrzucić „bajkowy” archetyp leśnego domu i postawić na kontrastowe zestawienie zdecydowanej, surowej bryły i magicznego leśnego otoczenia.

Projekt charakteryzuje się zestawieniem dwóch podobnych do siebie brył, przypominających formą nowoczesną stodołę. Jedna z nich, pełniącą funkcję bryły dziennej, została wzniesiona bezpośrednio na ziemi, druga zaś – w której znajdą się sypialnie, łazienki i garderoby – została uniesiona na platformie, która pełni równocześnie funkcję łącznika między bliźniaczymi budynkami oraz kryje w sobie pomieszczenia gospodarcze.

Ceglany dom w lesie, zdj. Z3Z Architekci

 

Bryły różnią się również układem okien. Strefa dzienna została obficie przeszklona, dzięki czemu udało się wizualnie połączyć wnętrze z zewnętrzem i „wpuścić” do domu nieco malowniczego lasu. Inaczej architekci postąpili w przypadku strefy nocnej, planując wielkość i położenie okien w taki sposób, by naturalne światło mogło bez problemu doświetlać wnętrza przez cały dzień, a mieszkańcy nadal czuli bezpieczeństwo płynące z poczucia posiadania całkowicie prywatnej przestrzeni.

Ceglany dom w lesie, zdj. Z3Z Architekci

 

Niemal na całym domu zastosowano takie same materiały wykończeniowe. Obie bryły zostały pokryte charakterystyczną szarą cegłą, a łącznik zaś płytami włókno-cementowymi w intensywnym kolorze grafitowym. Wnętrza tarasu zostały wyłożone natomiast jasnym drewnem. Połączenie tego „ciepłego” materiału z surowością pozostałych tworzy ciekawą, niebanalną kompozycję kolorystyczną.

Ceglany dom w lesie, zdj. Z3Z Architekcin

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.