Szanghaj, czyli „nad morzem”. Rewitalizacja Century Square

Szanghaj, czyli „nad morzem”. Rewitalizacja Century Square

Century Square, zdj. Miralles Tagliabue EMBT

Studio Miralles Tagliabue EMBT, kierowane przez Benedettę Tagliabue, wygrało międzynarodowy konkurs na przebudowę placu Century Square. To historyczne miejsce w sercu Szanghaju zostanie przekształcone w pełen zieleni i sprzyjającego relaksowi mikroklimatu park.

Swój projekt studio Miralles Tagliabue EMBT oparło na podstawach świadomości społecznej i ekologicznej. Architekci odpowiedzialni za projekt dobrze wiedzą, że samopoczucie i zdrowie mieszkańców miast jest ściśle połączone z zastosowanymi przez urbanistów i architektów rozwiązaniami, dlatego postawili na zbliżenie Century Square do natury.

Century Square, zdj. Miralles Tagliabue EMBT

 

W planach przebudowy Century Square można zauważyć nawiązania do tematyki morskiej. Twórcy projektu, zainspirowani pobliskim portem, postanowili przełożyć jego piękno na język architektury. „Projekt otwiera się jak muszla, odsłaniając swoją perłę: lśniący kalejdoskopowy budynek, który na swoich fasadach odbije nowy miejski krajobraz, tętniący życiem” – piszą o swoim projekcie członkowie zespołu Miralles Tagliabue EMBT.

Century Square, zdj. Miralles Tagliabue EMBT

 

„Nasz projekt jest hołdem dla pochodzenia słowa Szanghaj, które oznacza <<nad morzem>>. Przekształcamy tę kluczową dla miasta przestrzeń w nowy miejski salon, zainspirowany kolorami i kształtami morza i portu. Nowy plan reprezentuje podwodny świat. Rewitalizacja, której plan proponujemy, uświetni centrum miasta o tereny zielone, a tym samym wyraźnie poprawi mikroklimat w mieście, a także wesprze świadomość ekologiczną mieszkańców. Nocny krajobraz tej wyjątkowej przestrzeni dostanie dopełniony starannie zaprojektowanym i rozmieszczonym oświetleniem” – zapowiada studio Miralles Tagliabue EMBT.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.