Szanghaj, czyli „nad morzem”. Rewitalizacja Century Square
Szanghaj, czyli „nad morzem”. Rewitalizacja Century Square
Studio Miralles Tagliabue EMBT, kierowane przez Benedettę Tagliabue, wygrało międzynarodowy konkurs na przebudowę placu Century Square. To historyczne miejsce w sercu Szanghaju zostanie przekształcone w pełen zieleni i sprzyjającego relaksowi mikroklimatu park.
Swój projekt studio Miralles Tagliabue EMBT oparło na podstawach świadomości społecznej i ekologicznej. Architekci odpowiedzialni za projekt dobrze wiedzą, że samopoczucie i zdrowie mieszkańców miast jest ściśle połączone z zastosowanymi przez urbanistów i architektów rozwiązaniami, dlatego postawili na zbliżenie Century Square do natury.
W planach przebudowy Century Square można zauważyć nawiązania do tematyki morskiej. Twórcy projektu, zainspirowani pobliskim portem, postanowili przełożyć jego piękno na język architektury. „Projekt otwiera się jak muszla, odsłaniając swoją perłę: lśniący kalejdoskopowy budynek, który na swoich fasadach odbije nowy miejski krajobraz, tętniący życiem” – piszą o swoim projekcie członkowie zespołu Miralles Tagliabue EMBT.
„Nasz projekt jest hołdem dla pochodzenia słowa Szanghaj, które oznacza <<nad morzem>>. Przekształcamy tę kluczową dla miasta przestrzeń w nowy miejski salon, zainspirowany kolorami i kształtami morza i portu. Nowy plan reprezentuje podwodny świat. Rewitalizacja, której plan proponujemy, uświetni centrum miasta o tereny zielone, a tym samym wyraźnie poprawi mikroklimat w mieście, a także wesprze świadomość ekologiczną mieszkańców. Nocny krajobraz tej wyjątkowej przestrzeni dostanie dopełniony starannie zaprojektowanym i rozmieszczonym oświetleniem” – zapowiada studio Miralles Tagliabue EMBT.
W piątek król Karol III opublikował noworoczną listę wyróżnień, na której znajdują się twórcy i działacze z wyjątkowymi osiągnięciami w swoich dziedzinach. Ghańsko-szkocka architektka, naukowiec i powieściopisarka Lesley Lokko jest jedną z wyróżnionych. Twórczyni została doceniona za zasługi dla architektury i edukacji.
Alexis Dornier przedstawia trzy wyjątkowe budynki z drewna i betonu, które stanęły w lesie deszczowym na Bali. Ich wnętrza kryją piękne i wygodne przestrzenie mieszkalne z widokiem na otaczającą teren naturę.
Inwestycja Dom rozcięty / POZ_4 otrzymała główną nagrodę w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” w tegorocznej edycji konkursu Nagroda Roku SARP. Dom projektu pracowni PL.ARCHITEKCI zachwycił jurorów niebanalnymi rozwiązaniami zorientowanymi na wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców.
Projekt autorstwa Weiss/Manfredi obejmie przebudowę budynku muzeum, parku Hannock oraz rezerwatu przyrody La Brea Tar Pits. Architekci rywalizowali z dwoma innymi studiami – Dorte Mandrup i Diller Scofidio + Renfro.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.