Szklany pawilon Maurice Martel w hołdzie dla architektury modernistycznej
Szklany pawilon Maurice Martel w hołdzie dla architektury modernistycznej
A Pavilion, zdj. Maurice Martel
Szklany pawilon powstały w Quebec w Kanadzie został zaprojektowany przez biuro Maurice Martel jako hołd dla architektury w stylu modernistycznym. „Pawilon A” to „ogrodowa oaza” z basenem, którego można używać o każdej porze roku. W czasie długich zim, z których słynie region, budynek służy jako miejsce relaksu, czytania lub jogi wśród zaśnieżonego krajobrazu rozwijającego się dookoła dzięki szklanym ścianom. W lecie wystarczy je otworzyć, by pawilon połączył się z długim drewnianym tarasem i otworzył na ogród.
Konstrukcja powstała na terenie istniejącej już nieruchomości. Studio Maurice Martel zaprojektowało budynek oparty na zestawieniu kontrastowych elementów: czarnej konstrukcji zewnętrznej oraz jasnego i przestronnego wnętrzem. Szklane ściany wpuszczają dużo naturalnego światła z czterech stron świata, a świetliki maksymalizują dopływ światła z góry, chroniąc jednocześnie użytkowników przed palącym letnim słońcem.
A Pavilion, zdj. Maurice Martel
Całkowite niemal przeszklenie usuwa również wyraźną granicę między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną, przez cały rok przedstawiając zmieniającą się scenerię natury. Według projektanta układ wnętrza i obecne w nim rośliny pomagają stworzyć atmosferę sprzyjającą błogiemu relaksowi. Układ dużych pasów roślinności, przysłaniających okna, zapewnia strefy prywatności zarówno w strefie spa, jak i w basenie.
A Pavilion, zdj. Maurice Martel
Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów projektu jest cylindryczna łazienka, której zewnętrzne ściany pokryte są boazerią z cedru. Szczególną uwagę zwrócono na meble i detale wykończeniowe – podobnie jak w projekcie łazienki, w przestrzeniach szukano zaokrągleń i cylindrów, dla stworzenia harmonijnej i spokojnej przestrzeni.
Studio architektoniczne Foster + Partners rozpieszcza nas nie tylko częstotliwością, z jaką ujawnia swoje nowe projekty, ale również ich niezaprzeczalną jakością. Kolejną inwestycją projektu brytyjskiego studia jest ośrodek Coral Bloom na wyspie Shurayrah. Zaprojektowany z dbałością o najmniejsze detale kurort powstaje na zlecenie Mohammeda bin Salmana, prezesa Red Sea Development Company.
Kultura Marrakeszu pozostaje pod silnym wpływem cywilizacji arabskiej, berberyjskiej i islamskiej. To historyczne miasto zostało założone około 1070 roku przez dynastię Almoravidów (cesarską dynastię Berberów-muzułmanów). Ten wyjątkowy konkurs na projekt da miastu możliwość ponownego rozkwitu i stworzy wyjątkowe możliwości dla inwestorów w projektach BOT (Build, Operate and Transfer) dla centrów handlowych i biur” – piszą organizatorzy.
Jury międzynarodowego konkursu na projekt nowej siedziby firmy Alibaba w Chinach wybrało zwycięzcę. Jest nim pracownia architektoniczna Benoy i zaproponowany przez nią projekt nowego biurowca. Jak mówią projektanci, są gotowi współpracować ze swoim zleceniodawcą i społecznością Wuhan, aby stworzyć przyjazne środowisko pracy, wartościową przestrzeń publiczną i działać na rzecz rozwoju branży technologicznej regionu.
Na dziecięcych rysunkach każdy domek zwieńczony jest pięknym kominem, z którego unosi się skłębiony dym, w rzeczywistości jednak kominy rzadko bywają prawdziwymi ozdobami budynków. Przedstawiamy projekt, w który kominy grają pierwsze skrzypce.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.