Szklany pawilon Maurice Martel w hołdzie dla architektury modernistycznej

Szklany pawilon Maurice Martel w hołdzie dla architektury modernistycznej

A Pavilion, zdj. Maurice Martel

Szklany pawilon powstały w Quebec w Kanadzie został zaprojektowany przez biuro Maurice Martel jako hołd dla architektury w stylu modernistycznym. „Pawilon A” to „ogrodowa oaza” z basenem, którego można używać o każdej porze roku. W czasie długich zim, z których słynie region, budynek służy jako miejsce relaksu, czytania lub jogi wśród zaśnieżonego krajobrazu rozwijającego się dookoła dzięki szklanym ścianom. W lecie wystarczy je otworzyć, by pawilon połączył się z długim drewnianym tarasem i otworzył na ogród.

Konstrukcja powstała na terenie istniejącej już nieruchomości. Studio Maurice Martel zaprojektowało budynek oparty na zestawieniu kontrastowych elementów: czarnej konstrukcji zewnętrznej oraz jasnego i przestronnego wnętrzem. Szklane ściany wpuszczają dużo naturalnego światła z czterech stron świata, a świetliki maksymalizują dopływ światła z góry, chroniąc jednocześnie użytkowników przed palącym letnim słońcem.

1
A Pavilion, zdj. Maurice Martel

 

 

Całkowite niemal przeszklenie usuwa również wyraźną granicę między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną, przez cały rok przedstawiając zmieniającą się scenerię natury. Według projektanta układ wnętrza i obecne w nim rośliny pomagają stworzyć atmosferę sprzyjającą błogiemu relaksowi. Układ dużych pasów roślinności, przysłaniających okna, zapewnia strefy prywatności zarówno w strefie spa, jak i w basenie.

2222
A Pavilion, zdj. Maurice Martel

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów projektu jest cylindryczna łazienka, której zewnętrzne ściany pokryte są boazerią z cedru. Szczególną uwagę zwrócono na meble i detale wykończeniowe – podobnie jak w projekcie łazienki, w przestrzeniach szukano zaokrągleń i cylindrów, dla stworzenia harmonijnej i spokojnej przestrzeni.

 

źródło: designboom.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.