Szkoła i centrum społeczności od Stefano Boeri Architetti

Szkoła i centrum społeczności od Stefano Boeri Architetti

Szkoła w Tiranie, zdj. Stefano Boeri

Stefano Boeri Architetti prezentuje ukończony projekt szkoły i centrum społeczności w Tiranie, które będzie służyć osobom w każdym wieku o każdej porze dnia i każdego dnia roku. W ciągu dnia budynek pełnić będzie funkcję edukacyjną, zaś w weekendy i święta – miejsca rekreacji i spotkań. Inwestycja powstała w ramach programu Tiarna 2030, który ma na celu m.in. poprawę warunków w szkołach.

Plan Tirana 2030 został opracowany w latach 2015-2017 i obejmował budowę 17 nowych dużych szkół. Kroki poczynione przez rząd są odpowiedzią na znaczny wzrost demograficzny w Albanii, który można zaobserwować w ostatnich dwudziestu latach, mają również zachęcić społeczności zamieszkujące przedmieścia do integracji i uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz społecznym. W ramach planu oprócz nowych budynków powstaną również tereny zielone – lasy, z których będą mogli korzystać miłośnicy przyrody.

Szkoła w Tiranie, zdj. Stefano Boeri

„O ile wcześniej mogło się to wydawać utopijnym pomysłem, dziś – po przeżyciu dramatycznych realiów pandemii – poprawienie warunków w szkołach stało się koniecznością, która pozwoli nam odpowiedzieć na zapotrzebowanie wyrażane przez ludzi na całym świecie. Z punktu widzenia edukacji otwarte szkoły są czynnikiem koniecznym do wymiany wiedzy i doświadczeń, mającym istotny wpływ na życie społeczności. Projekt, który zakłada stworzenie otwartych szkół będzie dla Tirany zapowiedzią wizji „miasta archipelagu”, metropolii składającej się z dzielnic, które są samowystarczalne w świadczeniu usług swoim mieszkańcom – modelu, który jest obecnie realizowany przez wiele stolic świata” – mówi o swoim projekcie Stefano Boeri.

Szkoła w Tiranie, zdj. Stefano Boeri

Nowe szkoły znajdują się w północno-zachodniej części miasta, w dzielnicach Don Bosko, Kodër-Kamëz i Piazza Shqiponja. Kampusy obejmują gimnazja, licea, przedszkola i żłobki. Szkoły zostały zaprojektowane tak, żeby umożliwić uczniom i pracownikom zachowanie niezbędnego dystansu i intuicyjne korzystanie z budynków.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.