Szkoła w rok. Projekt Crossboundaries

Szkoła w rok. Projekt Crossboundaries

Jinlong School, zdj. Crossboundaries

Firma Crossboundaries w roku 2008 stworzyła projekt 36-klasowej szkoły w stosunkowo nowej dzielnicy Pingshan w chińskiej metropolii Shenzhen. Projekt był odzewem na brak miejsc w szkołach podstawowych w tym prężnie rozwijającym się regionie Chin, ze względu na duży i nieustanny napływ ludności.

Szkoła Jinlong School została ukończona w ciągu około 13 miesięcy na stosunkowo niewielkim terenie o powierzchni około 16 000 metrów kwadratowych. Dla porównania – budynek tych rozmiarów, budowany za pomocą tradycyjnych metod, powstawałby od dwóch do trzech lat.

„Przedsięwzięcie było nie tylko próbą zmaksymalizowania potencjału architektury prefabrykowanej, ale także okazją do wniesienia wkładu w projekt o znaczącym wpływie społecznym” – powiedzieli architekci ze studia Crossboundaries.

 Jinlong School, zdj. Crossboundaries

„Byliśmy bardzo zaintrygowani podjęciem tego projektu, stworzeniem zorientowanej na jednostkę szkoły przy tych wszystkich ograniczeniach, i jednoczesnym zachowaniu jak największej kreatywności przy projektowaniu przestrzeni. Nasza szkoła to rozwiązanie realnego problemu [braku miejsc w szkołach], z którym będziemy musieli się mierzyć w szybko rozwijających się miastach w przyszłości” – dodają.

W projekcie Jinlong School Crossboundaries prefabrykowane konstrukcje stanowią około 75% projektu. Dzięki temu drastycznie zmniejszyła się ilość odpadów budowlanych na miejscu, a także znacznie ograniczył potrzebny nakład pracy.

 Jinlong School, zdj. Crossboundaries

Powstały kompleks szkolny, w którego skład wchodzą trzy budynki dydaktyczne i internat, wyróżnia się wśród innych szkół ciekawą estetyką. Białe, proste budynki uzupełnione są akcentami w nasyconych, żywych odcieniach błękitu i żółci, zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

 

źródło: worldarchitecture.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.