Szwajcarska szkoła na dachu

Szwajcarska szkoła na dachu

Szkoła w Dreispitz Nord, zdj. Herzog & de Meuron

Studio Herzog & de Meuron zaprojektowało szkołę w Bazylei-Mieście, najmniejszym kantonie Szwajcarii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że placówka znajduje się… na dachu centrum handlowego. Nowatorski projekt próbuje znaleźć rozwiązanie problemu coraz gęstszej zabudowy miast – architekci mówią wprost, że remedium na ten problem, dotykający olbrzymiej części współczesnych metropolii, jest stawianie kolejnych inwestycji na istniejących już budynkach.

W grudniu 2017 roku Fundacja Christopha Meriana, Migros Basel Cooperative oraz Canton of Basel-Stadt zaprezentowały publicznie zwycięski projekt szkoły w Dreispitz Nord autorstwa Herzog & de Meuron. Nowy gmach szwajcarskiego gimnazjum ma być przykładem na to, jak w prosty sposób uniknąć postępującego zagęszczenia architektury w miastach. Projekt ukazuje również jak połączyć budynki różnego zastosowania tak, by tworzyły spójne i zgodne sąsiedztwo. Architekci z Herzog & de Meuron mają nadzieję, że szkoła ich projektu stanie się precedensem dla innych tego rodzaju inwestycji.

Szkoła w Dreispitz Nord, zdj. Herzog & de Meuron

 

Szkoła i wielofunkcyjna sala gimnastyczna będą dostępne wieczorami dla klubów sportowych, stowarzyszeń i innych grup, tworzonych przez lokalnych mieszkańców, by spajać i umacniać wspólnoty. Z kolei ogrody i inne tereny zewnętrzne będą przez cały czas dostępne dla mieszkańców dystryktu Gundeldingen oraz innych dzielnic.

Szkoła w Dreispitz Nord, zdj. Herzog & de Meuron

 

Projekt szkoły jest jednym z elementów ogólnego planu rozwoju dzielnicy Dreispitz Nord. Władze miasta planują stworzenie około 800 dodatkowych mieszkań, dwóch ogólnodostępnych przestrzeni zielonych, sąsiedzkiego miejsca spotkań, a także kawiarni i restauracji. Celem jest połączenie dzielnicy Dreispitz Nord z sąsiadującą dzielnicą Gundeli i stworzenie silnej, identyfikującej się z miastem społeczności.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.