Tajwański kościół projektu Weiliego Liao

Tajwański kościół projektu Weiliego Liao

Kościół w Jaio-Xi, zdj. Ambi

Współcześni architeci po raz kolejny podjęli się redefinicji klasycznego budownictwa sakralnego. Zamiast strzelistych form i nadmiaru zdobień, studio Ambi proponuje prostą, minimalistyczną bryłę.

Znany tajwański architekt Weili Liao i jego studio Ambi  ukończyli realizację projektu prezbiteriańskiego kościoła na równinie Yilan. Budynek znajduje się w Jaio-Xi, mieście położonym w północnej części Tajwanu. Nowo powstałe miejsce kultu ma zrzeszać lokalną społeczność i umożliwić jej członkom spokojną kontemplację oraz rozwój duchowy.

Kościół w Jaio-Xi, zdj. Ambi

„Kościół nie jest dla mnie tylko kościołem. To coś więcej: coś, jak ośrodek kultury i sklep spożywczy dla duszy w jednym. To miejsce jest ośrodkiem lokalnych działań, miejscem organizującym codzienność. Dla tych ludzi kościół jest jak osada, miasto i wszechświat” – mówi Weili Liao.

Z zewnątrz kościół pokryty jest szarą cegłą i betonem. Dwie z jego ścian są zupełnie przeszklone, co uwidacznia stalowy stelaż, tutaj pełniący funkcję dekoracyjną, oraz umieszczoną wewnątrz drewnianą kapsułę, w której znajdują się ławki dla wiernych oraz ołtarz.

Kościół w Jaio-Xi, zdj. Ambi

Pomimo niezaprzeczalnie nowoczesnego charakteru, wnętrze kościoła nawiązuje dyskretnie do tradycji chrześcijańskiego budownictwa sakralnego. W ścianach drewnianej jaskini znajdują się kolorowe szybki przypominające witraże. Ławki, ambona, podium oraz ołtarz również wykonane są z drewna.

źródło: worldarchitecture.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.