Telosa. Zrównoważone miasto przyszłości

Telosa. Zrównoważone miasto przyszłości

Telosa, zdj. BIG

Bjarke Ingels, architekt znany z żywego zainteresowania kwestiami zmian klimatycznych oraz przeludnienia miast, prezentuje projekt miasta Telosa. Nowy ośrodek miejski, który ma powstać na pustyni w zachodniej części Stanach Zjednoczonych, jest finansowany przez przedsiębiorcę Marca Lore'a.

Miasto Telosa, które zostanie zbudowane od zera na jednej z pustyń Stanów Zjednoczonych, zajmie aż 150 000 akrów powierzchni. Jak twierdzą twórcy, liczba mieszkańców miasta ma wynosić 50 000 tys. już po 30 latach od zbudowania aglomeracji. „Naszą wizją jest stworzenie nowego miasta w Ameryce, które wyznaczy globalny standard życia w miastach, da pole potencjałowi mieszkańców i stanie się dobrą perspektywą dla przyszłych pokoleń” – piszą twórcy projektu.

Telosa, zdj. BIG

 

„Istnieje skończona ilość ziemi i ta ziemia została zajęta wiele pokoleń temu – powstały społeczności, pieniądze z podatków zostały wykorzystane do inwestowania w ziemię, a zatem jej wartość z czasem rosła, a właściciele ziemscy nie musieli niczego produkować ani podejmować żadnego ryzyka. Ta ziemia z jałowego kawałka pustyni może stać się współczesnym miastem wartym miliardy, a nawet biliony ” – mówi Lore.

Telosa, zdj. BIG

 

Przedsiębiorca określa swoją inwestycję jako „najbardziej zrównoważone miasto na świecie”. Podkreśla, że każdy element miasta został zaprojektowany przez studio BIG tak, aby służyć jak najwydajniej i jak najdłużej, bez szkody dla społeczeństwa i środowiska. „Wyobraź sobie, ile możliwości zyskujemy dzięki zrównoważonym materiałom budowlanym, pojazdom i samolotom elektrycznym, zrównoważonej dostawie materiałów” – dodaje.

Telosa, zdj. BIG

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.