The 1915 Çanakkale Bridge. Najdłuższy most wiszący świata

The 1915 Çanakkale Bridge. Najdłuższy most wiszący świata

The 1915 Çanakkale Bridge

Ukończono budowę The 1915 Çanakkale Bridge. Most o rozpiętości 2023 metrów, powstał w Turcji, stając się tym samym najdłuższym mostem wiszącym na świecie.

Masywna konstrukcja nad Dardanele została stworzona przez grupę COWI dla wykonawcy DLSY. Most połączy europejskie i azjatyckie wybrzeże Turcji. Obiekt został nazwany The 1915 Çanakkale Bridge – nazwa ta została mu nadana na cześć osmańskiej marynarki wojennej, która w roku 1915 odniosła miażdżące zwycięstwo nad Brytyjczykami i Francuzami.

Most znajduje się na południe od Morza Marmara. Oczekuje się, że każdego dnia będzie go przekraczać aż do 45 000 pojazdów. Znajdzie się na nim sześć pasów ruchu, dzięki czemu znacznie usprawni transport, a tym samym będzie wspierać zarówno turystykę, jak i handel w regionie.

„Tylko dzięki sprawnej współpracy udało nam się zaprojektować i zbudować mostu wiszącego w mniej niż pięć lat, co jest rekordem światowym!” – chwalą swój projekt jego autorzy.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.