The Arc. Zielona szkoła na Bali

The Arc. Zielona szkoła na Bali

The Arc, zdj. Ibuku

Studio architektoniczne Ibuku ukończyło realizację projektu buydnku The Arc, który pomieści prywatną szkołę na Bali. Budynek charakteryzuje się oryginalnym, zakrzywionym dachem, wykonanym w całości z bambusa.

The Arc to najnowszy budynek, który zostanie ukończony na terenie Green School  – prywatnej instytucji edukacyjnej, która promuje zrównoważony rozwój i życie w zgodzie z naturą poprzez naukę w bliskości środowiska naturalnego. Budynek został zaprojektowany przez córkę założycieli Green School – architektkę Elorę Hardy i jej współpracowników ze studia Ibuku. Przy projekcie pracował także Jörg Stamm, architekt specjalizujący się w bambusowych konstrukcjach.

The Arc, zdj. Ibuku

 

„Koncepcja konstrukcji The Arc jest całkowicie bezprecedensowa” – twierdzi architekt projektu Ibuku, Rowland Sauls. "Postawienie na projekt, który nie przypomina niczego, co zostało zrealizowane wcześniej, wymagało od nas odwagi i optymizmu. Byliśmy jednak wystarczająco kreatywni i uparci, aby zbadać i rozwiązać problemy, które stanęły na drodze do pomyślnego zakończenia projektu -  dodaje.

The Arc, zdj. Ibuku

 

Organiczna forma i struktura budynku opierają się na systemach znanych ze środowiska naturalnego, a nawet… ciała człowieka. Architekci przyznają, że przy konstruowaniu budynku, inspirowali się budową ludzkiej klatki piersiowej. „Łuki działają jak żebra w klatce piersiowej ssaka -  wyjaśnia Jorg Stamm. „Stabilizują je przylegające błony, ścięgna i mięśnie. Te rozciągliwe mikroskopijne tkanki naturalnie rozkładają nacisk na kości, w The Arc zaś bambus rozkłada ciężkość budynku pomiędzy kolejnymi łukami”.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.