The Lens. Kanada dla społeczności LGBT

The Lens. Kanada dla społeczności LGBT

The Lens, zdj. Fathom Studio, MVRDV, Two Row Architect

Kanadyjski Departament Dziedzictwa Narodowego ogłosił pięciu finalistów konkursu na projekt LGBTQ+ National Monument. Obiekt ma zapewnić przestrzeń do zrzeszania się i spotkań osobom należącym do mniejszości seksualnych, a także wyrazić sprzeciw wobec dyskryminacji i ostracyzmowi, które dotykały społeczności queer w przeszłości.

Jury konkursu poszukiwało projektu, który opowie trudną historię społeczności LGBT+ w Kanadzie, pozostając jednocześnie przyjemnym miejscem do spotkań i działań aktywistycznych. Wśród projektów, które znalazły się liście finalistów, znajduje się The Lens, wizja stworzona przez zespół składający się z architektów z biur Fathom Studio, MVRDV i Two Row Architect. Jak mówią twórcy projektu, ich celem było ukazanie zmian, które nastąpiły od lat 90. XXI wieku w kwestii akceptacji osób LGBT+ w kanadyjskiej społeczności.

The Lens, zdj. Fathom Studio, MVRDV, Two Row Architect

 

Zaprojektowany przez zespół pomnik i park znajdują się nieopodal brzegu Ottawy, blisko parlamentu. Przesłanie zawarte w projekcie nawiązuje do tzw. „czystki LGBT” – szeroko zakrojonych działań kanadyjskiego rządu, trwających od lat 50. do lat 90., które miały na celu wykluczenie z życia społecznego osób z mniejszości seksualnych. Szacuje się, że na skutek tych działań skrzywdzonych zostało ok. 9 tys. osób.

The Lens, zdj. Fathom Studio, MVRDV, Two Row Architect

 

Architekci użyli motywu soczewki, niegdyś kojarzonego z infiltracją i ostracyzmem wobec osób queerowych, „aby zaprosić osoby z zewnątrz do spojrzenia na tę społeczność, ukazać przynależność oraz stworzyć nową przestrzeń, w której osoby LGBT mogą działać i się rozwijać” – mówi Margot Durling, dyrektor kreatywna Fathom Studio.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.