Therese. Domek ukryty wśród drzew

Therese. Domek ukryty wśród drzew

Therese, zdj. Dylan Perrenoud

Studio architektoniczne Bureau prezentuje projekt drewniano-betonowej chatki ukrytej wśród drzew, idealnej dla wielbicieli spokoju i samotności. Thérèse, bo tak nazywa się budynek, znajduje się na terenach wiejskich należących do instytucji kulturalnej na Bermudach, niepodal miasta Sergy.

Bureau, wcześniej znane jako Bureau A, wymyśliło projekt jako dodatek do swojego projektu Antoine z 2014 roku – chatki, która stanęła w Alpach Szwajcarskich.  Oba projekty są hołdem dla twórczości szwajcarskiego pisarza Chalesa-Ferdinanda Ramuza, którego powieść Derborence opowiada historię pasterza o imieniu Antoine, który zostaje uwięziony pod skałami po ślubie z ukochaną Teresą. Projekty nawiązują do książki również formalnie – drewniane konstrukcje domów zostały pokryte efektownym betonem imitującym skały.

Therese, zdj. Dylan Perrenoud

 

„Thérèse została pomyślana i zbudowana zgodnie z tymi samymi zasadami, co Antoine. Zamieszkanie jest tutaj rodzajem deklaracji politycznej, ponieważ oba domu nie znajdują się z dala od miejsc handlu i społeczności” – mówią twórcy projektu.

Therese, zdj. Dylan Perrenoud

 

Pod chropowatą betonową fasadą Thérèse znajduje się piramidalna konstrukcja z drewna, osadzona na lekkich fundamentach, które pozwolą na przeniesienie domu w razy potrzeby. Wewnątrz chatkazapewnia wystarczająco dużo miejsca, aby mogła w niej zamieszkać jedna osoba, znajdują się w niej piec opalany drewnem, antresola z łóżkiem, stół z ławkami i wnęki do przechowywania przedmiotów i ubrań.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.