Thompson Center sprzedane. Kultowy budynek doczeka się przebudowy

Thompson Center sprzedane. Kultowy budynek doczeka się przebudowy

Thompson 2.0, zdj. Jahn Architecture Inc.

Gubernator stanu Illinois JB Pritzker ogłosił, że władze stanu doszły do porozumienia w sprawie sprzedaży Thompson Center projektu Helmuta Jahna firmie The Prime Group, która przeprowadzi prace remontowe budynku. Dzięki decyzji władz postmodernistyczny budynek, uważany przez wielu za kultowy, nie zostanie wyburzony.

Projekt przebudowy zaproponowany przez The Prime Group zachowuje oryginalną strukturę budynku, wprowadzając jednocześnie zmiany, które poprawią akustykę obszernych wnętrz oraz pozwolą ogrzać je skuteczniej i mniejszym kosztem. Sercem przebudowanego Thompson Center będzie atrium – miejsce spotkań i nawiązywania nowych relacji.

Thompson 2.0, zdj. Jahn Architecture Inc.

 

Jak wyjaśnił Michael Reschke, prezes firmy deweloperskiej, prace remontowe obejmą montaż szklanej ściany osłonowej, dzięki czemu uda się oddzielić podłogi biurowe od atrium. Takie rozwiązanie usuwa wiele problemów związanych z ogrzewaniem budynku w zimne dni, chłodzeniem go latem i hałasem, który panuje wewnątrz na skutek nietrafionych rozwiązań akustycznych. Reschke przekonuje, że przebudowane atrium będzie wyróżniać budynek na tle innych obiektów wzniesionych w Chicago, przywracając mu dawny blask.

Thompson 2.0, zdj. Jahn Architecture Inc.

 

Kontrowersje wokół budynku Thompson Center trwały od roku 2003. Ze względu na wysokie – i wciąż podnoszące się - koszty utrzymania, władze stanu przez lata rozważały wyburzenie lub sprzedanie budynku, aby nie obciążał kieszeni podatników. Szacuje się, że sprzedaż dzieła Helmuta Jahna firmie The Prime Group pozwoliła „zaoszczędzić” państwu i obywatelom niemal pół miliarda dolarów.

 Prace nad przebudową Thompson Center zaczną się już w przyszłym roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.