Tkanina na Łuku Triumfalnym. Pośmiertny projekt Christo i Jeanne Claude

Tkanina na Łuku Triumfalnym. Pośmiertny projekt Christo i Jeanne Claude

l'Arc de Triomphe Wrapped, zdj. Wolfgang Volz

Instalacja l'Arc de Triomphe Wrapped autorstwa zmarłych niedawno artystów Christo i Jeanne-Claude już niedługo zostanie oficjalnie odsłonięta. Znany na całym świecie paryski Łuk Triumfalny został udekorowany srebrzącą się tkaniną i niemal 3000 metrów czerwonej liny.

Wykonanie instalacji l'Arc de Triomphe Wrapped było celem twórczym Christo i Jeanne-Claude – pary francuskich artystów, słynących z instalacji artystycznych polegających na drapowaniu tkanin na znanych obiektach architektonicznych. Nad projektem l'Arc de Triomphe Wrapped pracowało ponad 1000 osób, kierowanych przez zespół zmarłego w ubiegłym roku Christo, we współpracy z Centre des Monuments Nationaux, Centre Pompidou i władzami Paryża.

l'Arc de Triomphe Wrapped, zdj. Wolfgang Volz

 

Według twórców, instalacja została w całości sfinansowana ze sprzedaży oryginalnych dzieł sztuki Christo i Jeanne-Claude, w tym kolaży i rzeźb. Jest to ukłon w stronę podejścia pary artystów do zagadnienia finansowania twórczości. Wychodzili oni z założenia, że samofinansowanie projektów jest jedyną drogą do zachowania pełnej niezależności przez artystę. „Nie oddam ani milimetra mojej wolności i nie zdradzę swojej sztuki” – powiedział Christo na dwa lata przed śmiercią.

l'Arc de Triomphe Wrapped, zdj. Wolfgang Volz

 

Dla artystów istotne było również zapewnienie dostępu do sztuki wszystkim obywatelom. Dlatego właśnie swoje dzieła wystawiali nieodpłatnie. Podobnie będzie z l'Arc de Triomphe Wrapped. „18 września, kiedy zakończymy dodawanie wszystkich lin i ostatnich szczegółów, ogrodzenia wokół Łuku zostaną usunięte, aby umożliwić publiczności obejrzenie i dotknięcie dzieła sztuki za darmo. Uczynienie sztuki dostępną dla wszystkich było zawsze nadrzędnym celem Christo i Jeanne-Claude” – mówi Vladimir Yavachev, nadzorujący przebieg prac nad instalacją.

l'Arc de Triomphe Wrapped, zdj. Wolfgang Volz

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.