Top of Alpbachtal. Górski projekt od studia Snohetta

Top of Alpbachtal. Górski projekt od studia Snohetta

zdj. Snohetta

Biuro architektoniczne Snohetta zaprojektowało wieżę widokową w popularnym ośrodku narciarskim w Alpach Tyrolskich, położonym na wysokości 2030 metrów nad poziomem morza. Budynek Top of Alpbachtal znajduje się obok niedawno ukończonego szybkiego wyciągu narciarskiego w pobliżu szczytu Wiedersberg Horn w górzystym mieście Alpbach.

Wieża widokowa ma 13 metrów wysokości i charakteryzuje się zwężającym się sześciennym kształtem, który nawiązuje do tradycyjnych form alpejskiego budownictwa. Obiekt został zbudowany na betonowej podstawie i ma konstrukcję w całości wykonaną z drewna. Obiekt pokryto gontem drewnianym, a każdy jego element został wykonany ręcznie przez miejscowego rzemieślnika. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać naturalne piękno krajobrazu. Z jednej strony wieża jest dostępna dla pieszych turystów, którzy chcą podziwiać widoki, z drugiej zaś spełnia funkcję narciarskiego punktu widokowego dla miłośników sportów zimowych, np. narciarzy i snowboardzistów. 

„Drewniane budownictwo ma w regionie Alpbachtal długą tradycję. Wykorzystanie jej i stworzenie nowoczesnej interpretacji tradycyjnych form było dla nas oczywiste. Opieramy się na tradycyjnych metodach konstrukcyjnych, lecz nasza struktura ma być zrealizowana w sposób oszczędzający zasoby” — powiedział dyrektor zarządzający studia Snøhetta, Patrick Lüth.

Wnętrze wieżyczki podzielono na trzy odrębne przestrzenie. Dolna część dwukondygnacyjnego budynku to ogólnodostępny salonik, do którego można dostać się za pomocą windy. Na piętrze zaś znajduje się wysoka przestrzeń, z której roztaczają się niezwykłe widoki na otaczającą przyrodę. Wnętrza zostały wyłożone drewnianą boazerią, która nadaje całości przytulnego, domowego charakteru.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.