Studio Toprojekt wygrało konkurs na najlepszy projekt nowej siedziby gdańskiej Izby Lekarskiej. Zwycięska wizja została wyłoniona spośród prac takich biur jak OVO Grąbczewscy, Kwadrat, Roark Studio i HMS Architektura. W skład nagrodzonego zespołu wchodzą: Karol Wawrzyniak, Pushkraj Tambdey, Adriana Łukowska, Marek Wawrzyniak, Agata Skiba, Marzia Maria Petricci oraz Katarzyna Ostrowicz.
Jak mówią organizatorzy konkursu, A2P2 architecture & planning, którym pieczę nad wyborem najlepszego projektu powierzyła Izba Lekarska w Gdańsku, organizacja konkursu i ocena nadesłanych propozycji nie były łatwymi zadaniami. Postawienie na taki sposób wyboru najlepszego projektu miało jednak swoje plusy. „Dzięki temu dzielnica ma szansę wzbogacić się o bardzo ciekawy budynek, a trójmiejskie środowisko lekarskie stać się mecenasem ambitnej, nowoczesnej architektury” – mówi Łukasz Pancewicz, jeden z organizatorów.
Izba Lekarska w Gdańsku, zdj. Toprojekt
Nowa siedziba Izby Lekarskiej stanie w zabytkowej, eleganckiej dzielnicy Gdańska o wdzięczej nazwie Aniołki. Uczestnicy konkursu stanęli przed trudnym wyzwaniem dopasowania projektu do wymagającego otoczenia, przy jednoczesnej dbałości o jego estetyczną odrębność i funkcjonalność. „Ażurowy mur z cegły, który otacza ceglany pawilonik wydziela intymny żwirowo – skalny ogród umieszczony w większym ogrodzie – parku. W dni powszednie przestrzeń ta wykorzystywana ma być do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Możliwe jest również zamknięcie ogrodu skalnego podczas organizacji spotkań plenerowych. Pozostała część działki może pozostać wtedy nadal ogólnodostępna” – opowiadają o swoim projekcie architekci ze studia Toprojekt.
Praktyka architektoniczna Pirinen i Salo z Helsinek prezentuje projekt wyjątkowego domku – studia w lesie. Obiekt powstał dla prywatnego inwestora, filmowca, który szukał miejsca odosobnienia i spokoju do pracy i odpoczynku.
Firma architektoniczna NBBJ prezentuje projekt The Net, wieżowca nowej generacji w Seattle. Obiekt ma za zadanie wspierać dobre samopoczucie użytkowników i działania lokalnej społeczności. Propozycja firmy jest odpowiedzią na problemy, jakie wieżowce sprawiają mieszkańcom miast, np. brak integracji z sąsiadami czy trudności w dostępie do świeżego powietrza z zewnątrz spowodowane systemami wentylacji mechanicznej nakładanymi na elewacje.
Za wizję portu lotniczego Western Sydney International Airport odpowiadają Zaha Hadid Architects oraz Cox Architecture.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.