Toskania na Opolszczyźnie

Toskania na Opolszczyźnie

Dom w Kolanowicach, zdj. PORT

Inwestorzy marzyli o nowoczesnym, pełnym charakteru domu na posiadanej przez nich działce, przy jednoczesnym zachowaniu rodzinnej spuścizny i tradycji. Dlatego też architekci, zamiast wyburzyć istniejące już budynki i postawić nowy, wkomponowali dom w dawne zabudowania.

Prezentujemy nowy projekt pracowni PORT – niezwykłe połączenie wiejskiego, toskańskiego stylu architektonicznego z nowoczesnym, surowym minimalizmem. Do domu w niewielkiej miejscowości Kolanowice na Opolszczyźnie dobudowano czarny pawilon w kształcie litery L, tworzący ciekawą kompozycję z tradycyjną wiejską zabudową.

Dom w Kolanowicach, zdj. PORT

 

Projekt, choć minimalistyczny i nowoczesny, ma w sobie wiele prawdziwie rodzinnego ciepła. Odważny kolor, na który zostanie pomalowana fasada nowego budynku, nie ujmuje mu przytulności, lecz dodaje niespotykanego charakteru. Hasłem przewodnim projektu było „Polska Toskania” – formy, kolory oraz otoczenie projektu nasunęły architektom oraz inwestorom malownicze obrazy włoskiej prowincji – miejsca, w którym życie domostw skupia się na rodzinie, przyjaciołach i radości czerpanej z przebywania razem. Nowy dom ma być miejscem dla wielopokoleniowej, dużej rodziny; domem otwartym dla gości i otaczającym ich ciepłem.

Dom w Kolanowicach, zdj. PORT

 

„Dom ma być ostoją relaksu, umożliwiać kontakt z przyrodą, smakowanie życia, spotkania, ale też zapewniać niezbędny spokój i intymność. Stąd niezależne bryły i oddzielne wejścia do każdej ze stref. Dom ma być miejscem, w którym codzienność nabiera wyjątkowej rangi, jest ona bowiem esencją życia. Ta codzienność to to, co ważne: spotkania, kontemplacja przyrody, posiłki, filiżanka aromatycznej kawy czy lampka wina. Dom ma zapewniać relaks i spokój, których często brak w naszym przebodźcowanym świecie, architektura jest tu przestrzenią do smakowania życia” – podsumowują swój projekt architekci ze studia PORT w rozmowie z magazynem Architektura i Biznes.

Dom w Kolanowicach, zdj. PORT

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.