Trójkąt i beton. Nowoczesna przestrzeń artystyczna w Seulu

Trójkąt i beton. Nowoczesna przestrzeń artystyczna w Seulu

Budynek w Korei, zdj. Herzog & de Meuron

Pierwszy projekt studia Herzog & de Meuron w Korei został ukończony i ma zostać otwarty we wrześniu tego roku. Mieszcząca się w sercu Cheongdam Dong, dzielnicy handlowej w Seulu, inwestycja organizacji ST International i SongEun Art Space będzie oferować przestrzenie artystyczne, różnorodne nowe przestrzenie wystawiennicze i biura. Wystawa inauguracyjna przewidziana jest na 28 września, a jej kuratorem będzie szwajcarska firma architektoniczna we współpracy z Fundacją Sztuki i Kultury SongEun.

Monolityczny, minimalistyczny, geometryczny budynek zachowuje silne połączenie z lokalnymi kontekstem naturalnym, kulturalnym i artystycznym, jednocześnie odwołując się do historycznych motywów architektonicznych. Budynek o powierzchni ponad 8 tys. metrów kwadratowych ma 16 kondygnacji – 11 znajdujących się nad ziemią i 5 podziemnych. Znakiem rozpoznawczym projektu jest monolityczna, trójkątna fasada. Jej powierzchnię pokrywa teksturowany beton.

Budynek w Seulu, zdj. Herzog & de Meuron

 

„Nasze doświadczenie w projektowaniu muzeów sztuki współczesnej wskazuje na to, że coraz bardziej koncentrujemy się na tym, jak możemy połączyć sztukę i ludzi i jak stworzyć przestrzeń, która działa dla sztuki i artysty, kolekcjonerów i publiczności. Należy wziąć pod uwagę wiele różnych potrzeb, aby stworzyć całość, która odpowiada na potrzeby wszystkich. Tylko wtedy dany obiekt może stać się nowym centrum miejskiego życia w mieście. Ta nowa inwestycja z pewnością wzmocni obecność SongEun w mieście. Ale co ważniejsze, mamy nadzieję, że ta nowa przestrzeń będzie inspirującym dodatkiem do kulturowej topografii i różnorodności Seulu” – piszą architekci ze studia Herzog i de Meuron.

Budynek w Seulu, zdj. Herzog & de Meuron

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.