Trójkąty i światło w projekcie kaplicy od Bernardo Rodrigues Architects

Trójkąty i światło w projekcie kaplicy od Bernardo Rodrigues Architects

Chapel of Enternal Light, zdj, Bernardo Rodrigues Architects

Portugalskie studio Bernardo Rodrigues Architects prezentuje niezwykły obiekt sakralny, który powstał w małej wiosce na Azorach. Zbudowany na cmentarzu na południu portugalskiej wyspy São Miguel budynek został zamówiony przez władze miejscowości, aby oddać hołd lokalnej społeczności.

Kaplica Wiecznego Światła, bo tak można przetłumaczyć nazwę obiektu, znajduje się przy głównej drodze przez wieś, pomiędzy lokalnym cmentarzem a domami mieszkalnymi. Jej nietypowy kształt, jak utrzymują architekci odpowiedzialni za projekt, ma przywodzić na myśl kwiat pochylający się w kierunku słońca lub kłaniający się pobliskiej wiosce i oceanowi.

Chapel of Enternal Light, zdj, Bernardo Rodrigues Architects

 

„Główną cechą tej wioski jest długa droga biegnąca równolegle do oceanu i pól, oraz najnowsza część wioski, która znajduje się na wzniesieniu” – powiedział Bernardo Rodrigues. „Rada miejscowości uznała, że lokalni mieszkańcy potrzebują odpowiednio dostojnej kaplicy po prawej stronie miejscowości, po drodze na cmentarz. Dzięki temu uda się nawiązać połączenia przestrzenne, jak i symboliczne, pomiędzy dawną wioską a nowymi osadami” – dodał.

Chapel of Enternal Light, zdj, Bernardo Rodrigues Architects

 

Srebrne ściany budynku w kształcie odwróconej piramidy są naturalnie oświetlone sześciometrowym świetlikiem i małym oknem przy ołtarzu. Rozmieszczenie źródeł światła zostało zaplanowane tak, aby jego dopływ do wnętrz zmieniał ich odbiór zależnie od pory dnia i roku. Architekci przyznają, że pomysł na takie rozwiązanie został zainspirowany wizytą w Tomba Brion we Włoszech, gdzie znajduje się ołtarz projekt Carlo Scarpy, również rozwijający motyw piramidy.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.