Tradycja i nowoczesność w projekcie placu publicznego Adjave Associates i Daniela Boyda

Tradycja i nowoczesność w projekcie placu publicznego Adjave Associates i Daniela Boyda

Projekt placu w Sydney, zdj. Adjaye Associates

Miasto Sydney wybrało firmę Adjaye Associates oraz współczesnego aborygeńskiego artystę Daniela Boyda do zaprojektowania nowego placu publicznego oraz znajdującego się na nim budynku – przestrzeni wystawowej dzieł sztuki.

Położony w pobliżu Circular Quay w Sydney plac będzie punktem centralnym, którego estetyka ma nawiązywać do kultury rdzennych mieszkańców Australii. Koncepcja architektów ma podkreślić rolę dziedzictwa i tożsamości we współczesnym społeczeństwie, stworzyć przestrzeń dialogu między społecznościami, pełnić rolę miejsca łączącego różnorodności, w którym będzie można odkryć i pokazać zapomnianą lokalną historię. Projekt próbuje pogodzić przeszłość z teraźniejszością.

ADJAYE_ASSOCIATES__01_PLAZA_FRONT_VIEW
Projekt placu w Sydney, zdj. Adjaye Associates

„Zainspirowani prostymi formami w kulturze Aborygenów, wyobrażamy sobie nowy budynek i plac jako znalezione miejsce oparte na koncepcji schronienia, oazy znajdującej się z dala od ruchliwego krajobrazu ulic. […] Aby połączyć to głębokie centrum z dziedzictwem i pochodzeniem miejsc, współpracowaliśmy z Danielem Boydem, znanym współczesnym artystą pochodzenia aborygeńskiego” – mówią projektanci z Adjaye Associates.

ADJAYE_ASSOCIATES_BACK_VIEW_R
Projekt placu w Sydney, zdj. Adjaye Associates

Daniel Boyd jest odpowiedzialny za oparty na grze światłem projekt baldachimu inspirowanego estetyką rdzennych mieszkańców Australii. Promienie światła będą padać na chodnik przez szereg stalowych kół i cylindrycznych szklanych świetlików zamontowanych na dachu i ścianach wiaty. W planie jest również stworzenie parkingu dla rowerów i kawiarni.

ADJAYE_ASSOCIATES_PLAZA_200_GEORGE_ST_VIEW
Projekt placu w Sydney, zdj. Adjaye Associates

  „Wierzymy, że nowy budynek i publiczny plac George Street mogą stać się miejscem spotkań w Sydney – miejscem, w którym ludzie mogą się łączyć, doładowywać baterie, oddawać refleksjom i odpoczywać w rytmie szybko zmieniającego się miasta” – dodają autorzy projektu.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.