Tradycja i skromność w domu jednorodzinnym Tecla Architektura i Urbanistyka

Tradycja i skromność w domu jednorodzinnym Tecla Architektura i Urbanistyka

Dom w Marczowie, zdj. Tecla Architektura i Urbanistyka

Nieopodal Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, w wyjątkowych okolicznościach przyrody, powstał nowy projekt mieszkalny studia Tecla Architektura i Urbanistyka. Budynek, nawiązujący do tradycyjnej architektury regionalnej, realizuje wizję archetypicznego, sielskiego domu – rustykalnego, pełnego uroku i niezwykle prostego.

Dom zbudowany na planie prostokąta od frontu wydaje się niezwykle tradycyjny, wtapiając się tym samym w sąsiednią zabudowę. Aby unowocześnić bryłę i otworzyć wnętrza na otaczający krajobraz od strony ogrodu umieszczono nowoczesne przeszklenia. Elewację budynku pokrywa biała farba oraz drewniane panele, które nadają całości jeszcze więcej rustykalnej przytulności. „ Inwestorzy od początku mieli dość klarowną wizję domu o prostej bryle i przejrzystym układzie funkcjonalnym. Przy dość niewielkiej powierzchni, dom miał mieć także potencjał rozszerzenia o kilka funkcji, takich jak sauna czy dodatkowy pokój, stąd pomysł częściowego wydzielenia pierwszego piętra nad strefą sypialnianą i sanitarną” – mówi Dagmara Żelazny ze studia Tecla w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

Dom w Marczowie, zdj. Tecla Architektura i Urbanistyka

 

Architektka w utrzymującym się od lat trendzie nowoczesnej stodoły i licznych odwołaniach do tradycyjnej architektury w realizacjach mieszkalnych upatruje tęsknoty za archetypicznymi, prostymi i funkcjonalnymi domami, tak rożnymi od eksperymentalnych konstrukcji popularnych w ostatnich dziesięcioleciach. „W dobie szerszego stosowania rozwiązań ekologicznych ten trend jest niezwykle praktyczny, ze względu na zwartość bryły dającą lepsze rezultaty izolacyjności cieplnej” – dodaje.

Dom w Marczowie, zdj. Tecla Architektura i Urbanistyka

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.