Tradycja spotyka nowoczesność w muzeum Odunpazari

Tradycja spotyka nowoczesność w muzeum Odunpazari

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Odunpazari ©NAARO

Nowoczesne muzeum Odunpazari, zaprojektowane przez biuro Kengo Kuma and Associates, otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w tureckim Eskisehir.

Knock on wood


Muzeum w dzielnicy Odunpazari w Eskisehir, powstało na potrzeby kolekcji sztuki nowoczesnej należącej do architekta Erola Tabanki. Motywem przewodnim projektu jest nawiązujące do tradycji lokalnej drewno. Okolice Odunpazari były bowiem niegdyś tureckim centrum handlu drewnem opałowym. Historia dzielnicy posłużyła architektom za pretekst do stworzenia budynku obłożonego drewnianymi belkami.

turcjamuzeum1
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Odunpazari ©NAARO

Budowla składa się z kwadratowych bloków. Zostały one zaaranżowane tak, by wpisywać się w krajobraz otaczających go domów osmańskich. Drewno dodaje nowoczesnej budowli przytulnego charakteru, pozwalając zwiedzającym poczuć się komfortowo i swobodnie.

turcjamuzeum3
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Odunpazari ©NAARO

Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby na niższych piętrach znajdowały się mniejsze, kameralne przestrzenie wystawowe, a na wyższych – duże, otwarte galerie. Przewidziano także pomieszczenia przeznaczone na muzealną kawiarnię i sklepik. W centrum budynku znajduje się imponujące atrium, które również może zostać wykorzystane jako przestrzeń wystawowa.

turcjamuzeum4
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Odunpazari ©NAARO

„Zainspirowani historią, kulturą, ludźmi i krajobrazem Odunpazari chcieliśmy, aby ten budynek rezonował na wielu poziomach. Mamy nadzieję, że muzeum tchnie nowe życie w Eskisehir i stanie się miejscem spotkań mieszkańcow miasta” – mówią projektanci.

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.