Nowoczesne muzeum Odunpazari, zaprojektowane przez biuro Kengo Kuma and Associates, otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w tureckim Eskisehir.
Knock on wood
Muzeum w dzielnicy Odunpazari w Eskisehir, powstało na potrzeby kolekcji sztuki nowoczesnej należącej do architekta Erola Tabanki. Motywem przewodnim projektu jest nawiązujące do tradycji lokalnej drewno. Okolice Odunpazari były bowiem niegdyś tureckim centrum handlu drewnem opałowym. Historia dzielnicy posłużyła architektom za pretekst do stworzenia budynku obłożonego drewnianymi belkami.
Budowla składa się z kwadratowych bloków. Zostały one zaaranżowane tak, by wpisywać się w krajobraz otaczających go domów osmańskich. Drewno dodaje nowoczesnej budowli przytulnego charakteru, pozwalając zwiedzającym poczuć się komfortowo i swobodnie.
Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby na niższych piętrach znajdowały się mniejsze, kameralne przestrzenie wystawowe, a na wyższych – duże, otwarte galerie. Przewidziano także pomieszczenia przeznaczone na muzealną kawiarnię i sklepik. W centrum budynku znajduje się imponujące atrium, które również może zostać wykorzystane jako przestrzeń wystawowa.
„Zainspirowani historią, kulturą, ludźmi i krajobrazem Odunpazari chcieliśmy, aby ten budynek rezonował na wielu poziomach. Mamy nadzieję, że muzeum tchnie nowe życie w Eskisehir i stanie się miejscem spotkań mieszkańcow miasta” – mówią projektanci.
Studio Grimshaw Architects ujawniło projekt kompleksu z 16 scenami dźwiękowymi, stworzonego dla niezależnej firmy East End Studios. Zlokalizowany na 15-hektarowym dawnym terenie przemysłowym w Arts District w Los Angeles, kompleks zapewni budynki i przestrzenie wspierające produkcję medialną, połączone szeregiem zewnętrznych tarasów i chodników.
Rozpoczęły się prace budowlane nad jednym z najnowszych projektów studia Herzog & de Meuron, który zakłada przekształcenie dawnego budynku elektrowni w San Francisco w wielofunkcyjny, nowoczesny budynek. Obiekt stanie w dzielnicy Dogpatch, tuż obok budynku zaprojektowanego przez Foster+Partners, o którym pisaliśmy wcześniej, oraz konstrukcji od LMS Architects.
Rozpoczęto prace budowlane nad gigantycznym stadionem w Guangzhou w Chinach. Obiekt sportowy, mogący pomieścić 100 000 widzów, już niebawem stanie się największym na świecie stadionem piłkarskim.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.