Tulip. Kolejny rozdział w historii kontrowersyjnego projektu

Tulip. Kolejny rozdział w historii kontrowersyjnego projektu

Panorama Londynu z wieżowcem Tulip, zdj. thetulip.com/Foster+Partners

Co dalej z wieżą Tulip? Media donoszą, że brytyjski sekretarz ds. mieszkalnictwa Michael Gove ma wkrótce wydać pozwolenie na budowę atrakcji turystycznej Tulip zaprojektowanej przez Foster + Partners, uchylając tym samym wcześniejszą odmowę burmistrza Londynu Sadiqa Khana.

Architekci ze studia Foster + Partners z zapartym tchem oczekują decyzji brytyjskiego urzędnika. Pozytywna opinia Gove’a  da zielone światło rozpoczęciu prac budowlanych nad oryginalną strukturą. Jak wiadomo, pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę został odrzucony przez burmistrza Londynu, który uznał projekt za niewystarczająco reprezentacyjny. Burmistrz Khan dodał także, że jego budowa „przyniosłaby szkodę panoramie Londynu”.

Tulip został zaprojektowany przez Foster + Partners w 2018. Wieża o nietuzinkowej prezencja miała stanąć przy budowli Stirling 30 St Mary Axe, znanego również jako The Gherkin, za którego projekt również odpowiada zespół Foster + Partners. „Tulip odegrałby ważną rolę w dalszym urzeczywistnianiu wizji Square Mile jako tętniącego życiem, całodobowego, światowej klasy celu podróży; ten budynek wysyła jasny i silny komunikat, że Londyn pozostaje otwarty dla wszystkich” – powiedział rzecznik City of London Corporation w wywiadzie dla magazynu „Telegraph”.

Plany dotyczące budowy wieży Tulip wzbudzały skrajne emocje od samego początku. London City Airport zgłaszało obawy dotyczące wpływu konstrukcji na jego system radarowy, zaś władze Londynu zgłaszały niezgodność projektu z planem zagospodarowania przestrzennego miasta. Tulip ma na szczęście tylu przeciwników, ilu zwolenników. Wiele osób twierdzi, że budowa wieży wyjdzie na dobre miastu, wzbogaci jego panoramę o ciekawą formę oraz wpłynie pozytywnie na rozwój turystyki.

O tym, jaka będzie decyzja Michaela Gove’a, dowiemy się już niebawem.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.