UNESCO wybrało zwycięską propozycję rewitalizacji zabytkowego meczetu w Mosulu

UNESCO wybrało zwycięską propozycję rewitalizacji zabytkowego meczetu w Mosulu

Zwycięski projekt renowacji Al-Nouri w Mosulu

W listopadzie 2020 UNESCO ogłosiło międzynarodowy konkurs Revive the Spirit of Mosul, w którego celem było wyłonienie najlepszego planu rewitalizacji historycznego kompleksu Al-Nouri w Mosulu w Iraku. Międzynarodowe jury w ostatnich dniach przedstawiło zwycięski zespół złożony z ośmiu egipskich architektów, w skład którego weszli Salah El Din Samir Hareedy, Khaled Farid El-Deeb, Sherif Farag Ebrahim, Tarek Ali Mohamed, Noha Mansour Ryan, Hager Abdel Ghani Gad, Mahmoud Saad Gamal i Yousra Muhamed El-Baha.

Projekt wybrany przez jury nosi nazwę „Courtyards Dialogue”, czyli „Dialog Dziedzinców”. W drodze do zwycięstwa pokonał 123 innych propozycji, nadesłanych przez zespoły architektoniczne z całego świata. Projekt przewiduje odtworzenie historycznej sali modlitewnej Al-Nouri, zniszczonej w roku 2017, oraz wizualną i formalną integrację otaczającej ją przestrzeni Starego Miasta. Kompleks zyska liczne ulepszenia, które wizualnie poszerzą przestrzeń i sprawią, że kompleks będzie znacznie lepiej oświetlony.

Zwycięski projekt renowacji Al-Nouri w Mosulu

 

"Odbudowa kompleksu meczetu Al-Nouri, miejsca historycznego, które jest częścią tkanki miejskiej i historii Mosulu, będzie przełomem w procesie pojednania społeczności rozdartej wojną" – powiedział dyrektor generalny UNESCO, Audrey Azoulay. „Miejsca dziedzictwa narodowego i pomniki historyczne są potężnymi katalizatorami poczucia przynależności, wspólnoty i tożsamości ludzi. [Renowacja Al-Nouri] jest kluczem do ożywienia ducha Mosulu i Iraku jako całości” – dodaje.

Zwycięski projekt renowacji Al-Nouri w Mosulu

 

„Projekt wybrany w ramach międzynarodowego konkursu na odbudowę i renowację kompleksu meczetu Al-Nouri jest kamieniem milowym w ramach inicjatywy ożywiania ducha miasta” – oświadczył Noura bint Mohammed Al Kaabi, minister Kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.