Ukończono budowę Leeza Soho w Pekinie

Ukończono budowę Leeza Soho w Pekinie

Leeza Soho Tower, zdj. ZHA

Prace nad jednym z ostatnich projektów Zahy Hadid dobiegają końca. Wieżowiec Leeza Soho wybudowany w prężnie rozwijającej się dzielnicy biznesowej, będzie mieścił biura, siedziby firm i sklepy.

Wieżowiec o 45 kondygnacjach został zaprojektowany przez nieżyjącą już Zahę Hadid. Wizja cenionej architektki zakładała stworzenie gigantycznego atrium, ciągnącego się przez całą wysokość budynku. Jego wysokość wynosi 194 metry, co czyni je najwyższym atrium na świecie, wyprzedzając to znajdujące się w hotelu Burj Al Arab w Dubaju.

leeza-soho-tower-zaha-hadid-architecture-office-china-beijing_dezeen_2364_col_0-1704x2556
Leeza Soho, zdj. ZHA

Obły szklany wieżowiec stanął na terenie przylegającym do stacji kolejowej pekińskiej dzielnicy biznesowej, tuż nad tunelem. Właśnie to niefortunne położenie zmusiło architektów do podzielenia budynku na dwie połowy i umieszczenia gigantycznego atrium w jego centrum. Jego dynamiczny, „skręcony” kształt  tworzy wypukłe otwory po obu stronach wieży, które wpuszczają światło słoneczne do wnętrz i zapewniają wyjątkowy widok na miasto z każdego piętra.

leeza-soho-tower-zaha-hadid-architecture-office-china-beijing_dezeen_2364_col_8-1704x1929
Leeza Soho, zdj. ZHA

Wieża Leeza Soho jest jednym z trzech projektów, które Zaha Hadid wykonała dla dewelopera Soho China. Trzy pozostałe to Galaxy Soho oraz Wangjing Soho.

leeza-soho-tower-zaha-hadid-architecture-office-china-beijing_dezeen_2364_hero-1704x959
Leeza Soho, zdj. ZHA

źródło: designboom.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.