Upamiętnij Westerplatte

Upamiętnij Westerplatte

Plakat wydarzenia

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza urbanistów i architektów do udziału w konkursie na projekt koncepcji Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. To historyczne miejsce, dla wielu Polaków będące największym symbolem oporu wobec nazistowskiej przemocy, ma zainspirować uczestników do stworzenia wizji miejsca pamięci, które połączy pokolenia i przemówi do Polaków ponad wszelkimi podziałami.

„Celem konkursu jest wyłonienie najkorzystniejszej pracy stanowiącej koncepcję cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, która w sposób odpowiedni dla rangi historycznej i kulturowej symbolicznego miejsca rozpoczęcia II wojny światowej upamiętni poległych żołnierzy Wojska Polskiego, a jednocześnie będzie stanowić podstawę do opracowania pełnej dokumentacji umożliwiającej realizację inwestycji. Celem wyłonionej koncepcji powinno być stworzenie miejsca pamięci, interakcji społecznej, kultury, edukacji patriotycznej i historycznej oraz przestrzeni, w której będą się odbywać uroczystości państwowe, religijne, a także wojskowe” – możemy przeczytać na stronie konkursu.

W konkursie mogą wziąć udział osoby fizyczne – architekci, urbaniści i artyści lub organizacje bez osobowości prawnej. Maksymalny łączny koszt projektu ma wynieść nie więcej niż 3 500 000 PLN. Konkurs zostanie rozstrzygnięty już w pierwszym etapie – spośród nadesłanych prac jury wybierze najlepszą, której autor otrzyma 75 tys. zł i zaproszenie do realizacji projektu z wolnej ręki. W ocenie prac jury będzie brało pod uwagę zarówno stronę estetyczną i potencjał artystyczny projektu, jak i obecność symboli pamięci i nawiązań do historii II wojny światowej.

Regulamin, szczegóły oraz zgłoszenia na stronie Muzeum II Wojny Światowej.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.