Urban Forest, największy miejski las

Urban Forest, największy miejski las

Urban Forest, zdj. Koichi Takada Architects

Urban Forest to 30-kondygnacyjny budynek mieszkalny porośnięty roślinami, który firma Koichi Takada Architects zaprojektowała dla miasta Brisbane w Australii. Wielofunkcyjny wieżowiec stworzony we współpracy z deweloperem, firmą Aria Property Group, będzie składał się z 392 mieszkań, dwupoziomowego ogrodu na dachu oraz rozległego parku.

Australijskie studio Koichi Takada Architects planuje pokryć schodkową fasadę budynku tysiącem drzew i dwudziestoma tysiącami roślin. Jak mówią twórcy budynku, zależy im na tym, by Uban Forest stał się najbardziej zielonym budynkiem mieszkalnym na świecie. „Urban Forest jest prawdopodobnie największym miejskim lasem, jaki możemy zaprojektować, korzystając z dostępnych obecnie narzędzi i działając zgodnie z prawem” – mówi założyciel studia, Koichi Takada.

Urban Forest, zdj. Koichi Takada Architects

 

„Jednym z osiągnięć pandemii Covid-19 jest uświadomienie sobie, że wszyscy jesteśmy żywymi istotami. Jesteśmy tutaj, aby żyć, a nie w jakiś sposób przeciwstawiać się śmierci. Nasza architektura powinna robić to samo. […] Myślę, że to świetna okazja, aby zatrzymać się i przemyśleć, i nie tylko bezmyślnie dostosować się, ale świadomie zmienić paradygmat z industrialnego na naturalny”.

Urban Forest, zdj. Koichi Takada Architects

 

Główna konstrukcja Urban Forest zostanie wykonana z tak zwanego zielonego betonu, niskoemisyjnej wersji betonu zawierającej 40% mniej cementu portlandzkiego niż tradycyjny beton. Beton będzie pozyskiwany lokalnie w celu dalszej redukcji emisji dwutlenku węgla.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.