Villa R

Villa R

zdj. Iwar Kwaal

Villa R to projekt autorstwa Saunders Architecture zlokalizowany w Mosterhamn w Norwegii. Dom został zaprojektowany dla rodziny, która mieszkała na jednej z wysp w dystrykcie Bømlo na południe od Bergen. Kiedy inwestorzy odkryli, że plany nowej drogi i mostu znacząco wpłyną na otoczenie ich dotychczasowego domu, postanowili wybudować nowy. Budynek znajduje na wzgórzu położonym nieopodal od dawnego lokum właścicieli, a jego otoczenie zachwyca i doskonale pasuje do architektonicznego projektu domu. 

Dom został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał wzgórza, jednocześnie dopasowując się do skalistego ukształtowania terenu, w tym urokliwych występów i starych drzew rosnących na zboczu opadającym w kierunku wody. Większość domu znajduje się na jednym poziomie - są tam pomieszczenia dzienne i nocne, a także garaż i pomieszczenie gospodarcze, które zostały ulokowane tuż obok głównego wejścia. Korytarz przechodzi przez główną sypialnię i biuro, aż do otwartej przestrzeni mieszkalnej z kuchnią, jadalnią i salonem oraz zadaszonym tarasem.

zdj. Iwar Kwaal

 

Główna oś stalowej konstrukcji pokrytej drewnem imituje most rozciągnięty nad niższą częścią terenu i rozciągający się nad osłoniętym podcieniem, tworzącym dodatkowe pomieszczenie na zewnątrz. Jeden koniec mostu, znajdujący się w pobliżu garażu i wejścia, jest podparty przez skalisty występ, podczas gdy drugi koniec jest podtrzymywany dzięki wsparciu bryły, odchylonej od reszty domu o 45 stopni. 

zdj. Iwar Kwaal
zdj. Iwar Kwaal

 

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.