W Krakowie trwa wystawa poświęcona Kengo Kumie

W Krakowie trwa wystawa poświęcona Kengo Kumie

Materiały organizatora

W  krakowskim Muzeum Manggha od 16 grudnia ubiegłego roku można obejrzeć wystawę poświęconą najbardziej znanemu współczesnemu architektowi japońskiemu, Kengo Kumie.

Twórcy wystawy, w tym pełniący rolę kuratora dr hab. Krzysztof Ingarden, prof. KAAFM, mają nadzieję na to, że wybrane przez nich eksponaty i materiały „zilustrują rozumienie architektury przez Kengo Kumę. Ma ona być w jego ujęciu przyjazna dla użytkowników, czerpiąca inspirację z natury i lokalnego środowiska, tłumiąca wszelkie tendencje do dominacji budynku nad naturalnym otoczeniem” – możemy przeczytać na stronie wystawy.

„Uzupełnieniem projektów wybitnego japońskiego architekta będzie prezentacja unikatowej drewnianej instalacji, abstrakcyjnej formy, zatytułowanej Chmura zaprojektowanej przez pracownię Kengo Kumy we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, przy wsparciu Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej, Fundacji Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz oraz Krzysztofa Ingardena. Instalacja Chmura to kompozycja stworzona przy użyciu dwóch typów identycznych elementów z takim samym kątem połączenia 45 stopni dla wszystkich połączeń. Jest ona efektem analizy tradycji połączeń ciesielskich w Polsce i Japonii, w szczególności konstrukcji łączenia belek drewnianych z zastosowaniem tzw. „połączeń na jaskółczy ogon” i jego pochodnych” – dodają organizatorzy wydarzenia.

Wystawę będzie można oglądać do 3 maja 2022 r. Będą towarzyszyć jej cykliczne wydarzenia kulturalne, które przybliżą uczestnikom kulturę i architekturę Azji oraz niepowtarzalne spojrzenie Kumy na kwestie estetyczne. Wystawy i spotkania odbędą się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ul. Konopnickiej 26 w Krakowie.

Zachęcamy do zwiedzania!

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.