W imię równości. Nowy projekt od Adjaye Associates

W imię równości. Nowy projekt od Adjaye Associates

Wieża w Nowym Jorku, zdj. Adjaye Associates

Studio architektoniczne Adjaye Associates opublikowało projekt oryginalnego drapacza chmur, który ma powstać wkrótce w Nowym Jorku, w dzielnicy nazwanej Site K. Projekt charakteryzuje się surową, niezwykle oryginalną formą.

Adjaye Associates prezentuje wysoki na 498 metrów drapacz chmur – wyjątkową formę, która już niebawem urozmaici panoramę Nowego Jorku. W oryginalnej strukturze znajdą się dwa hotele, powierzchnie biurowe, taras widokowy, a także lodowisko do użytku lokalnych mieszkańców. Studio ogłosiło, że będzie to pierwszy wieżowiec w historii Nowego Jorku wzniesiony przez zespół złożony w całości z czarnoskórych architektów, deweloperów i budowniczych. Twórcy projektu podkreślają, jak istotny jest to krok dla miasta z tak zróżnicowaną rasowo i etnicznie społecznością.

Wieża w Nowym Jorku, zdj. Adjaye Associates

 

„Niestety przez większość historii Nowego Jorku, Afroamerykanie i inne mniejszości byli przedstawiani jako zwykli imigranci ekonomiczni, którzy spoglądają z samego dołu na jedną z największych panoram na świecie, doskonale wiedząc, że nigdy nie będą mogli uczestniczyć w tym, co stanowi o wyjątkowości Nowego Jorku” – mówi dr Charles Curtis, szef NY Interfaith Commission for Housing Equality, instytucji współpracującej przy projekcie. „Powierzenie projektu właśnie temu zespołowi pokaże całemu światu, że architekci, deweloperzy, inżynierowie i finansiści o różnych kolorach skóry stali się w końcu pełnoprawnymi uczestnikami tego wielkiego kapitalistycznego cudu zwanego Nowym Jorkiem” – dodaje.

Wieża w Nowym Jorku, zdj. Adjaye Associates

 

Choć ideologiczna podbudowa całego projektu wysuwa się na pierwszy plan, nie przysłania niezwykle interesującej strony formalnej inwestycji. Projekt składa się z modułów, zmniejszających się ku dołowi, dzięki czemu budynek wygląda tak, jakby zaprzeczał prawom fizyki. Jego surowa, kanciasta forma doskonale wpisuje się w charakter Site K. 

Wieża w Nowym Jorku, zdj. Adjaye Associates

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.