Wall House w Indiach

Wall House w Indiach

Wall House, zdj. Edmund Sumner

Abin Design Studio ukończyło realizację prywatnej rezydencji w Bansberia w Indiach. Architekci zbudowali blisko 4-metrową ścianę, aby – zgodnie z pragnieniami klientów – stworzyć w pełni bezpieczny dom, wolny od hałasu.

Działka, na której stanął dom o powierzchni 640 metrów kwadratowych, nazwany Wall House, znajduje się w centrum miasta, tuż przy ruchliwym skrzyżowaniu. Dlatego też podstawowym wymaganiem klienta był wysoki mur odgradzający przestrzenie mieszkalne od ulicy. Niestety, nie udało się tego zrobić, ze względu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – mur, o którym marzył klient, zasłaniał pewną część pobliskiej drogi, utrudniając widoczność.

 

Wall House, zdj. Edmund Sumner

 

Ostatecznie uzgodniono, że ściana zostanie przesunięta w róg działki, gdzie pełni dokładnie tę samą funkcję. Już trakcie realizacji projektu architekci postanowili zintegrować ścianę z projektem samego domu, tworząc tym samym intrygujące połączenie wizualne – ciężar osłaniania domu od głośnej ulicy spadł na ciężką, ciemną fasadę budynku. Pozostałe części domu ułożone są za nią, przypominając klocki ułożone w pudełku.

 

Wall House, zdj. Edmund Sumner

Dom, choć z zewnątrz ciężki i monumentalny, w środku zachwyca przytulnymi i lekkimi drewnianymi elementami i mnóstwem przeszkleń. Ta różnorodna przestrzeń, na którą składają się różnorodne materiały i kształty, pozwoli mieszkańcom na odpoczynek i prywatność, nawet w samym środku miasta.

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.