Warszawska Wieża Książek

Warszawska Wieża Książek

Warszawska Wieża Książek, zdj. JOA

Pod koniec ubiegłego miesiąca dowiedzieliśmy się, że zwycięzcą konkursu Libgen: Towards a new class of evolutionary libraries zostało holenderskie studio JOA. Ich projekt, zatytułowany Warszawska Wieża Książek, doskonale wpisał się w oczekiwania jury, które w zgłoszonych pracach doszukiwało się nowoczesnych, przełomowych rozwiązań i odważnych wizji biblioteki przyszłości.

Konkurs Libgen: Towards a new class of evolutionary libraries miał na celu wyłonienie najlepszych projektów bibliotek na miarę współczesnego świata. Jury oczekiwało od uczestników nowatorskiego podejścia i odważnych, zaskakujących decyzji, które pokażą to miejsce z innej perspektywy.

Warszawska Wieża Książek, zdj. JOA

„Obecnie biblioteki cierpią z powodu cięć budżetowych i braku zainteresowania opinii publicznej. Czy mogą ewoluować, aby stać się bardziej istotne i zauważane? Czy mogą być think tankiem miasta albo forum, na którym dochodzi do wymiany pomysłów? Czy mogą ewoluować z nacechowanej biernością funkcji repozytorium do aktywnej przestrzeni służącej samodoskonaleniu i dzieleniu się wiedzą z innymi?” – piszą organizatorzy konkursu, zachęcając architektów i projektantów do zmierzenia się z wyzwaniem reinterpretacji utartego w świadomości zbiorowej obrazu biblioteki.

Warszawska Wieża Książek, zdj. JOA

Na wezwanie jury odpowiedziało rotterdamskie studio JOA, projektując Warszawską Wieżę Książek. Wizja JOA zakłada stworzenie trzynastopiętrowego wieżowca, który pomieści zarówno zbiory biblioteczne, jak i stworzy przestrzenie dla celów edukacyjnych i badawczych. Zwycięska propozycja holendrów oparta jest na motywie trójkątów – przypominają go fasada budynku, powtarzający się wzór na przeszkleniach fasady, jak i piętrowe ścieżki wewnątrz, pełniące jednocześnie funkcję bibliotecznych regałów.

Warszawska Wieża Książek, zdj. JOA

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.