Water-Moon autorstwa Krisa Yao

Water-Moon autorstwa Krisa Yao

Klasztor Water-Moon, zdj. Jeffrey Cheng

Przedstawiamy interesujący projekt buddyjskiego klasztoru, który w eleganckim minimalizmie łączy nowoczesną architekturę i ducha zen.

 

Tajwański architekt Kris Yao opublikował zdjęcia przestrzeni religijnej dla klasztoru Dharma Drum Mountain-Nung Chan w pobliżu Tajpej na Tajwanie. Yao opisuje swój projekt jako „wyjątkowo komfortową przestrzeń, która zapewni wiernym możliwość spokojnej kontemplacji”.

Klasztor Water-Moon, zdj. Jeffrey Cheng

Zapytany o swoją wizję klasztoru, mistrz Sheng Yen, założyciel Dharma Drum Buddhist Group, odpowiedział, że ujrzał świątynię podczas medytacji. „To kwiat w kosmosie, księżyc w wodzie. Nazwijmy ją klasztorem Water-Moon”. Architekt zainspirował się tymi słowami w swoim projekcie, starając się spełnić duchowe oczekiwania mistrza.

Klasztor Water-Moon nasycony jest aurą duchowości. Cały projekt świątyni oparty jest na językowej semiotyce, obfitując w znaki możliwe do odczytania przy znajomości religijnego kodu i kultury, w której jest osadzony. Projekt redukuje kolor i formę do minimum, co doskonale współgra z duchem buddyzmu zen. Dzięki temu, że fasada budynku odbija się w wodzie, konstrukcja zdaje się lewitować.

Klasztor Water-Moon, zdj. Jeffrey Cheng

Ważnym elementem projektu jest gra światła, które padając na budynek, wywołuje różne iluzje optyczne. Po zachodniej stronie budynku znajduje się masywna drewniana ściana, rzeźbiona w tekst buddyjskiej Sutry Serca. Gdy słońce pada na ścianę pod odpowiednim kątem, znaki odbijają się na posadzce.

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.