Przedstawiamy interesujący projekt buddyjskiego klasztoru, który w eleganckim minimalizmie łączy nowoczesną architekturę i ducha zen.
Tajwański architekt Kris Yao opublikował zdjęcia przestrzeni religijnej dla klasztoru Dharma Drum Mountain-Nung Chan w pobliżu Tajpej na Tajwanie. Yao opisuje swój projekt jako „wyjątkowo komfortową przestrzeń, która zapewni wiernym możliwość spokojnej kontemplacji”.
Zapytany o swoją wizję klasztoru, mistrz Sheng Yen, założyciel Dharma Drum Buddhist Group, odpowiedział, że ujrzał świątynię podczas medytacji. „To kwiat w kosmosie, księżyc w wodzie. Nazwijmy ją klasztorem Water-Moon”. Architekt zainspirował się tymi słowami w swoim projekcie, starając się spełnić duchowe oczekiwania mistrza.
Klasztor Water-Moon nasycony jest aurą duchowości. Cały projekt świątyni oparty jest na językowej semiotyce, obfitując w znaki możliwe do odczytania przy znajomości religijnego kodu i kultury, w której jest osadzony. Projekt redukuje kolor i formę do minimum, co doskonale współgra z duchem buddyzmu zen. Dzięki temu, że fasada budynku odbija się w wodzie, konstrukcja zdaje się lewitować.
Ważnym elementem projektu jest gra światła, które padając na budynek, wywołuje różne iluzje optyczne. Po zachodniej stronie budynku znajduje się masywna drewniana ściana, rzeźbiona w tekst buddyjskiej Sutry Serca. Gdy słońce pada na ścianę pod odpowiednim kątem, znaki odbijają się na posadzce.
Międzynarodowe studio architektoniczne SOM zaprojektowało most Timber Bridge, który łączy High Line na Manhattanie z odnowionym dworcem Penn Station. Most ten składa się z 128-tonowego, dwusekcyjnego dźwigara typu Warren wykonanego z klejonego drewna warstwowego - inżynieryjnego produktu drzewnego tworzonego przez połączenie wielu mniejszych elementów. Tak przygotowane drewno jest niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu może wspierać ciężkie konstrukcje.
Organizatorzy Łódź Design Festival zapraszają projektantów do udziału w konkursie must have, który ma na celu promocję polskiego designu i młodych kreatywnych twórców.
Studio architektoniczne MAD ukończyło prace nad swoim pierwszym osiedlem socjalnym, które składa się z dwunastu wygodnych budynków mieszkalnych. Poszczególne części kompleksu mieszkaniowego, który powstał w Pekinie, połączone są unoszącymi się nad ziemią chodnikami i wyjątkowym parkiem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.