Wieża ze szkieletem. Projekt SOM

Wieża ze szkieletem. Projekt SOM

Rural Commercial Bank w Shenzhen, zdj. SOM

Firma architektoniczna SOM zakończyła budowę siedziby Rural Commercial Bank w Shenzhen - stalowego budynku biurowego z elewacją przypominającą egzoszkielet.

Położona na skraju parku w jednej z dzielnic biznesowych Shenzhen, 33-piętrowa wieża o wysokości 158 metrów wyróżnia się stalową kratą, otaczającą elewację, która jest zarówno elementem konstrukcyjnym, umożliwiającym układ wnętrz bez kolumn, jak i optymalizującym dostęp światła słonecznego do wnętrz.

Rural Commercial Bank w Shenzhen, zdj. SOM

 

„Zawsze badamy możliwości syntezy innowacyjnych rozwiązań inżynierskich z projektami architektonicznymi” — mówią architekci ze studia Skidmore Owings & Merrill. „Kwatera Rural Commercial Bank dała nam szansę na wprowadzenie diagrid, podobnej do egzoszkieletu konstrukcji, która sprawia, że konstrukcję budynku można umieścić na jego zewnętrznej stronie, nie tracąc nic z powierzchni przeznaczonej do pracy” – dodają.

Rural Commercial Bank w Shenzhen, zdj. SOM

 

Umieszczone w konstrukcji parasole przeciwsłoneczne reagujące na światło dzienne i naturalna wentylacja zwiększają efektywność energetyczną budynku. Automatyczne żaluzje wpuszczają świeże powietrze do budynku, optymalizując wentylację. Gdy pogoda jest dobra, pracownicy mają możliwość wietrzenia wnętrz na własną rękę za pomocą przeznaczonych do tego otworów.

Rural Commercial Bank w Shenzhen, zdj. SOM

 

Zaprojektowana przez SOM siedziba Rural Commercial Bank w Shenzhen została ukończona w 2021 roku. Budynek zaoferuje wciąż rozwijającemu się miastu 94 049 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Wieża otrzymała już certyfikat LEED Platinum i będzie ubiegać się o kolejny – China Green Star.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.