Wieżowiec z drewna

Wieżowiec z drewna

Kromet, zdj. Dorte Mandrup

Duńskie studio architektury Dorte Mandrup wraz ze studiami Bisgaard Landscape i Rambøll wygrały międzynarodowy konkurs na projekt nowego wieżowca na brzegu rzeki Göteborga w Szwecji. Budynek o powierzchni 37 500 metrów kwadratowych będzie mieścił biura, apartamenty i różnorodne instytucje kulturalne.

Wizja Dorte Mandrup, Bisgaard Landscape i Rambøll została wybrana spośród czterech projektów innych zespołów architektonicznych: Helen & Hard/BSK & Funkia & ELU, Henning Larsen & Kanozi & Mandaworks & Sweco oraz Sunnerö & Urbio & Cowi.

Kromet, zdj. Dorte Mandrup

„Jestem dumny, że udało nam się wprowadzić rzeźbiarską jakość do budynku wielkoformatowego i stworzyć trwałą, ponadczasową konstrukcję, która pozwala na elastyczność Wysokie ambicje […] pozwoliły nam na złamanie konwencji i stworzenie budynku przyszłościowego, który jednocześnie będzie miał wysoką wartość architektoniczną” – mówi założyciel i dyrektor kreatywny Dorte Mandrup.

Propozycja zespołu, nazwana Kromet, bazuje na motywie motywie ekologicznym – dużą rolę gra w niej neutralność klimatyczna, przyjazne środowisku drewno i materiały z recyklingu, które tworzą kluczowe elementy projektu.

Kromet, zdj. Dorte Mandrup

Zwycięski zespół konsekwentnie pracuje nad doskonaleniem technik zrównoważonego projektowania i budownictwa, dlatego też zadbał o to, by materiały użyte przy stworzeniu budynku były zużyte do końca. Nie wahają się również korzystać z betonu i szkła, które pozyskiwane są z rozbiórek innych budynków.

 

źródło: worldarchitecure.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.