Willa w środku miasta. Projekt INOSTUDIO Architekci
Willa w środku miasta. Projekt INOSTUDIO Architekci
Willa we Wrocławiu, zdj. INOSTUDIO
Dom położony w dobrej dzielnicy miasta, doskonale doświetlone, urządzone ze smakiem wnętrza – oto architektoniczne marzenia większości z nas. Jak widać, doskonale spełnić je potrafią architekci z pracowni INOSTUDIO. Zaprojektowana przez nich willa miejska urzeka skromnością i ponadczasową klasą.
Bezpośredni dostęp światła naturalnego do domu jest dla nas bardzo istotny. Działka ma wystawę wschodnią (ogród od wschodu). Od strony południowo‑zachodniej, przy granicy działki, znajduje się wysoka, około piętnastometrowa willa, która dosyć mocno ogranicza ilość światła wpadającego na działkę w godzinach popołudniowych. Dodatkowo od strony zachodniej są wysokie drzewa, które zasłaniają dostęp światła naturalnego. Znacznie większa ilość światła naturalnego jest dostępna natomiast na wyższych kondygnacjach. Istotne dla nas jest, aby spróbować znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie naturalnego światła w salonie w godzinach popołudniowych” – opowiadają o swoim wymarzonym domu inwestorzy.
Willa we Wrocławiu, zdj. INOSTUDIO
Aby wpisać budynek w otaczający kontekst i nadać mu ponadczasowego charakteru, architekci postawili na tradycyjny dach dwuspadowy. Element nowoczesności wprowadzili poprzez „oczyszczenie” bryły domu z niepotrzebnych dodatków, dzięki czemu zachwyca czystością formy i minimalizmem. Białą elewację zestawiono z drewnianą okładziną, aby nieco „ocieplić” projekt.
Willa we Wrocławiu, zdj. INOSTUDIO
„Najtrudniejsze w projekcie było rozwiązanie problemu doświetlenia przestrzeni dziennej zachodnim światłem słonecznym. Od strony południowo‑zachodniej zaprojektowano więc dużą „dziurę w dachu”, która na niższej kondygnacji przechodzi w atrium z zielenią. Dzięki temu zabiegowi można złapać światło naturalne dostępne na dachu. Zachodnie światło słoneczne może penetrować w głąb atrium, dzięki czemu w salonie, który styka się bezpośrednio z atrium, mamy dostęp światła słonecznego bezpośredniego, ale również pośredniego - odbitego” – mówi Magdalena Wolska z INOSTUDIO Architekci.
Ogłoszono międzynarodowy konkurs projektowy The Artisan Crossing, organizowany przez platformę Uni.xyz. Celem konkursu jest zachęcenie architektów i projektantów do zaprojektowania innowacyjnego i zrównoważonego projektu mostu, który połączy nowoczesne technologie z artystycznym podejściem.
Zespół z praktyki architektonicznej STOPROCENT Architekci, w skład którego weszli Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski i Anna Wojcieszek, przedstawia projekt domu jednorodzinnego, położonego w malowniczych okolicach Jeleniej Góry. Z okien budynku mieszkańcy mogą podziwiać zróżnicowany górski krajobraz.
Za projekt Pawilonu Polskiego, na EXPO 2020, na którego otwarcie od wielu miesięcy czekają wszyscy miłośnicy współczesnej architektury, odpowiada grupa PROLOG +1, w skład której weszli Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak. Tegoroczna propozycja Polaków dotyka zagadnienia kształtowania się przestrzeni oraz społeczności na obszarach wiejskich.
Tegoroczny Łodź Design Festival zbliża się wielkimi krokami. W ramach dorocznego wydarzenia odbędzie się konkurs dla młodych projektantów - make me! Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 60 tysięcy złotych.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.