Willa w Dwóch Pawilonach

Willa w Dwóch Pawilonach

Willa w Dwóch Pawilonach, zdj. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

Willa w Dwóch Pawilonach, która powstała w Mielcu, przywołuje w swojej formie najlepsze cechy modernizmu. Budynek zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zachwyci zarówno miłośników regionalnej architektury modernistycznej, jak i tych, którzy lubią prostotę i funkcjonalność.

W parterowej, frontowej części willi ulokowano jednoprzestrzenną strefę pobytu dziennego. Tworzy ją linearna sekwencja salonu z wydzielonym aneksem kominkowym, jadalni i otwartej kuchni, z której przechodzi się do spiżarni, a dalej schodzi się do niewielkiej piwniczki na wino. Dzięki nakładającym się ekranom szkła zewnętrzna przestrzeń swobodnie przenika do wnętrz. Efekt ten potęguje sposób formowania brył budynku w kształcie podwójnego pawilonu, powodując, że przestrzeń zewnętrzna z wewnętrzną mieszają się, wytwarzając nowe interesujące jakości dla mieszkańców” – opowiada dr Rafał Barycz w wywiadzie dla portalu Architektura i Biznes.

Willa w Dwóch Pawilonach, zdj. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

 

Charakterystycznym elementem budynku jest gabinet z biblioteką, ulokowany nieopodal wejścia do jednego z dwóch pawilonów. Jak mówią twórcy budynku, jest to ukłon w stronę profesji inwestorów i ułatwienie codziennej pracy. Oprócz miejsc do pracy, w pawilonie znajdują się również pomieszczenia dzienne oraz gospodarcze, w tym garaż. W drugim budynku, składającym się na projekt, ulokowano prywatne pokoje oraz sypialnie domowników.

Willa w Dwóch Pawilonach, zdj. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

 

Twórcy projektu podkreślają jego połączenie z lokalną spuścizną architektoniczną. „Dom mieszkalny został zbudowany w Mielcu na Podkarpaciu, w rejonie ulicy Wiesiołowskiego. Jest to spokojna suburbialna okolica, w znacznym stopniu zalesiona, z licznymi urokliwymi zagajnikami, głównie brzozowymi. Mielec u schyłku II Rzeczpospolitej stał się jądrem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Z tamtych pięknych czasów pozostało tam sporo wartościowej modernistycznej architektury, zatem zwrócenie się ku tradycji modernizmu jest w tym kontekście działaniem intencjonalnym” – opowiada dr Rafał Barycz.

Willa w Dwóch Pawilonach, zdj. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.