Znane studio architektoniczne Skidmore, Owings & Merrill zostało nagrodzone w konkursie na projekt Wioski Olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie 2026. W międzynarodowym konkursie udział wzięło 71 pracowni architektonicznych z dziewięciu różnych krajów. Projekt będzie częścią dużego planu zagospodarowania dawnych terenów stoczni Porta Romana. Samowystarczalny projekt obejmie przestrzenie mieszkalne, komercyjne i publiczne.
Projekt SOM przekształci dzielnicę Porta Romana w centrum olimpijskie skoncentrowane na biorącej udział w wydarzeniach społeczności. Plan obejmuje stworzenie publicznych terenów zielone, przebudowę dwóch zabytkowych obiektów oraz budowę sześciu nowych budynków mieszkalnych, w których tymczasowo zamieszkają uczestnicy olimpiady. Po zakończeniu wydarzeń zostaną one przekształcone w akademiki, a pozostałe elementy projektu w ogólnodostępne, przystosowane do potrzeb społeczności przestrzenie.
Wioska Olimpijska, zdj. SOM
„Aby nie stracić swojej użyteczności po igrzyskach, wioska olimpijska Porta Romana ostatecznie stanie się tętniącą życiem, samowystarczalną dzielnicą zbudowaną wokół zasad równości społecznej, zaangażowania w ochronę środowiska, dobrego samopoczucia i inkluzywności. Wioska przyjmuje rytm ulicznego krajobrazu okolicy, tworząc tkankę miejską z różnorodnymi przestrzeniami publicznymi” – mówi Colin Koop z SOM.
Wioska Olimpijska, zdj. SOM
Od strony estetycznej projekt jest inspirowany historycznymi budynkami Mediolanu. Z tradycyjnymi inspiracjami kontrastują współczesne materiały i modne detale. Na elewacji budynku zostanie umieszczona różnorodna roślinność, która przyczyni się do odporności klimatycznej okolicy i zapewni cień w letnie dni.
Architekt Maciej Franta prezentuje niezwykle interesujący projekt Villi Reden. Budynek wielorodzinny, który stanął na Górze Redena w Chorzowie przyciąga wzrok niestandardową dla budownictwa wielorodzinnego kubaturą. Swoją oryginalność zawdzięcza wyjątkowemu i zróżnicowanemu otoczeniu, które stało się inspiracją do powstania projektu.
Ogłoszono międzynarodowy konkurs na najlepszy projekt parku publicznego w Tarkhanovo w Yoshkar-Ola w Rosji. Studio lub architekt, którego projekt zostanie wybrany przez jury konkursu, otrzyma nagrodę pieniężną o wysokości pół miliona rubli. W rywalizacji mogą wziąć udział wyłącznie profesjonaliści.
Foster + Partners rozpoczął budowę nowego Magdi Yacoub Global Heart Center w Kairze w Egipcie. Projekt znajduje się w doskonałej lokalizacji – z jego okien będą rozciągać się bowiem widoki na słynne piramidy w Gizie. Będzie także częścią dzielnicy medycznej Zewail City of Science and Technology, której przeznaczeniem jest integrować placówki medyczne i naukowe.
Siedziba na 4 Hudson Square na nowojorskim Manhattanie została zaprojektowana przez studio Skidmore, Owings & Merrill.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.