Wirtualna architektura. Trwają prace nad budową cyfrowej podobizny Nakagin Capsule Tower Building

Wirtualna architektura. Trwają prace nad budową cyfrowej podobizny Nakagin Capsule Tower Building

zdj. 3D Digital Archive Project

Firma Gluon ogłosiła rozpoczęcie prac nad projektem przeniesienia rozbieranego obecnie budynku Nakagin Capsule Tower Building do rozszerzonej rzeczywistości. Jeżeli twórcom pomysłu uda się zebrać odpowiednią ilość środków, obiekt będzie można zwiedzić z każdego miejsca świata, bez wychodzenia z domu.

Wirtualny świat Metaverse rozgrzewa wyobraźnię użytkowników Internetu. Jego powstanie rozbudziło zarówno kontrowersje, jak i nadzieje tych, którzy w cyfrowej rzeczywistości upatrują przyszłości dotychczas „analogicznych” gałęzi gospodarki, takich jak architektura i sztuka. Kolejni twórcy decydują się na projektowanie obiektów, które mają zaistnieć w Metaverse, przenoszą również do cyfrowego świata istniejące już budynki. Przykładem takiego podejścia jest wirtualna „budowa” Nakagin Capsule Tower Building, kultowego budynku w Tokio, który znajduje się obecnie w stanie rozbiórki.

zdj. 3D Digital Archive Project

 

Japońska firma konsultingowa Gluon wykorzystuje kombinację technik pomiarowych, aby przenieść budynek do Metaverse, i tym samym zachować go dla kolejnych pokoleń. Wieża jest obecnie rozbierana z powodu złego stanu technicznego i niezgodności z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.

zdj. 3D Digital Archive Project

 

Budowę Nakagin Capsule Tower Building ukończono w 1972 roku. Od tego czasu budynek przeszedł jednak wiele rewitalizacji i zmian. Kultowy obiekt, który sklada się z czternastopiętrowego kręgosłupa i otaczających go 140 kapsuł, choć zyskał uznanie na całym świecie, nie przetrwał próby czasu z powodu wad konstrukcji. Zespół Gluon widzi w zachowaniu trójwymiarowego obrazu budynku nadzieję na to, żeby zachować wizerunek wyjątkowej budowli. Aby zrealizować projekt, architekci przeprowadzili kampanię crowdfundingową. Jeżeli uda im się zebrać fundusze potrzebne do wykonania skomplikowanych i złożonych pomiarów 3D, możliwe będzie cyfrowe odtworzenie budynku. Zespół opracował również system rozszerzonej rzeczywistości (AR), który umożliwi zwiedzanie wnętrz budynku na urządzeniach mobilnych.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.