Współczesny kościół. Projekt Henning Larsen w Kopenhadze

Współczesny kościół. Projekt Henning Larsen w Kopenhadze

Kościół Ørestad, zdj. Henning Larsen

Henning Larsen ujawnił pierwsze zdjęcia kościoła Ørestad.. Nowoczesny obiekt sakralnt zbudowany jest z drewna, odzwierciedlając otwarty naturalny krajobraz Ørestad i tożsamość lokalnej społeczności.

Intencją architektów było stworzenie duchowej przestrzeni – spokojnej, oderwanej od miejskiego zgiełku, w której spokój i prostota wnętrz dadzą mieszkańcom ukojenie od codzienności. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku, a konsekracja kościoła nastąpi dwa lata później.

Kościół Ørestad, zdj. Henning Larsen

 

Połączenie z naturą rozpali duchowość ludzi, którzy będą przebywać w kościele. Kaplica jest skąpana w świetle ze światlika, który otwiera widok nieba, przyciągając wzrok ludzi. Hala to leśna polana, na której światło załamuje się na różne sposoby, w zależności od pory dnia i roku. Wybór drewna jako głównego budulca i wykorzystanie mocy światła było oczywistym rozwiązaniem dla klimatu, kontekstu i społeczności” – mówi Jacob Kurek ze studia Henning Larsen.

Kościół Ørestad, zdj. Henning Larsen

 

Budynek ma stać się miejscem spotkań zarówno parafii, jak i lokalnej świeckiej społeczności. Aby to osiągnąć, architekci połączyli z architekturą sakralną koncepcje zrównoważonego rozwoju społecznego. Oprócz dużej elastycznej głównej hali w budynku znajdują się również kaplica, dziedziniec, kancelaria i nieformalne przestrzenie kulturalne, które można wykorzystać do wspólnego jedzenia, małych koncertów, spotkań społeczności lub wykładów.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.