Wstrzymano plany dotyczące Centrum Pamięci i Nauki o Holokauście

Wstrzymano plany dotyczące Centrum Pamięci i Nauki o Holokauście

Centrum Pamięci i Nauki o Holokauście, zdj. Adjaye Associates

Dziennik The Guardian podaje, że brytyjski sąd zadecydował o wstrzymaniu budowy Centrum Pamięci i Nauki o Holokauście, zaprojektowanego przez studia architektoniczne Adjaye Associates, Ron Arad Architects i Gustafson Porter + Bowman.

Decyzja została podjęta po apelu byłego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa, lokalnych grup społecznych, w tym społeczności żydowskiej, a także grupy ocalałych z Holokaustu, którzy jednogłośnie stwierdzili, że projekt powstać ma w niewłaściwym miejscu.

Miejsce, w którym miał stanąć pomnik, to Victoria Tower Gardens. Jak się okazało propozycja Adjaye Associates narusza prawo, które zakazuje nadawanie tej przestrzeni jakiegokolwiek znaczenia ideologicznego, gdyż ma być ona miejscem dla wszystkich.

Projekt budowy Centrum Pamięci i Nauki o Holokauście został opracowany w 2017 roku, został jednak wstrzymany przez sprzeciw opinii publicznej – londyńczycy obawiali się utraty zieleni w mieście. Poprawiony projekt został przedstawiony opinii publicznej w 2019 roku, zaś w połowie 2021 został zaakceptowany przez instytucje rządowe. Budowa projektu miała rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2025 roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.