Wstrzymano prace nad odbudową Notre Dame

Wstrzymano prace nad odbudową Notre Dame

Odbudowa Notre Dame, zdj. Shutterstock

Konserwatorzy i budowniczy pracują ciężko, aby przywrócić Paryżowi jego znak rozpoznawczy. Teraz jednak byli zmuszeni przerwać prace nad rekonstrukcją katedry.

Prace nad rekonstrukcją częściowo zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame zostały wstrzymane do odwołania. Na decyzję francuskich władz wpłynęła w pewnym stopniu obecna sytuacja epidemiologiczna – zatrzymanie robót budowlanych i konserwatorskich jest przejawem dbałości o bezpieczeństwo pracowników. Nie jest to jednak jedyny powód. Odbudowie ikonicznego kościoła nie sprzyja także zła pogoda oraz zanieczyszczone powietrze wewnątrz katedry.

Pierwszym krokiem w odbudowie katedry było jednak wzmocnienie jej konstrukcji i zapewnienie stabilności – to, na szczęście, budowniczy mają już za sobą. Aby poprawić stabilność Notre Dame, dodano jej 28 nowych przypór i znacznie polepszono jakość wspierających ją filarów. W ostatnim czasie udało się rozpocząć przebudowę zniszczonych iglicy i dachu oraz usuwanie stopionego rusztowania. Związane z tym czynności są jednak skomplikowane i wymagające dostępu do zaawansowanych technologii, co jest znacznie utrudnione w czasach kwarantanny.

Odbudowa Notre Dame, zdj. Shutterstock

Projektem i kompleksem budowy zarządza mianowany przez prezydenta Francji generał Jean-Louis Georgelin wraz z głównym architektem Philippem Villeneuvem. Prace konsolidacyjne są nadzorowane przez włoskiego architekta Carla Blasiego i francuskiego inżyniera Mathiasa Fantina.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.