Wyjątkowa fabryka kawy w Gruzji

Wyjątkowa fabryka kawy w Gruzji

Fabryka kawy w Tblisi, zdj. Giorgi Khmaladze Architects

Studio Giorgi Khmaladze Architects ukończyło prace nad oryginalnym projektem fabryki kawy w Tblisi w Gruzji. Nowa inwestycja łączy budynki przemysłowe fabryki oraz przestrzenie biurowe administracji, przyciągając wzrok niespotykanymi rozwiązaniami formalnymi i nawiązując do natury przez porośnięty trawą dach.

Projekt, zwany Zakładem Produkcji Kawy, zlokalizowany jest w pobliżu lotniska w stolicy Gruzji. Budynek w kształcie litery L składa się z betonowych ścian, których kanciaste krawędzie przypominają fakturę złożonego w harmonijkę papieru. „Całkowicie betonowa fasada składa się, tworząc podwójnie zakrzywioną geometrię. Zmienia się z godziny na godzinę, w zależności od położenia słońca, tworząc grę światła i cieni” - mówi studio.

Fabryka kawy w Tblisi, zdj. Giorgi Khmaladze Architects

 

Aby budynek wydawał się nieco bardziej osadzony w swoim kontekście, architekci postawili na element naturalny w postaci obsadzonego trawą dachu. Stworzony w ten sposób duży, falujący taras będzie dostępny dla pracowników fabryki. Architekci podkreślają, że to rozwiązanie ma również aspekt praktyczny – trawa na dachu dodatkowo izoluje budynek.

Fabryka kawy w Tblisi, zdj. Giorgi Khmaladze Architects

 

Nieregularny kształt dachu fabryki ma również odbicie w jej wnętrzach. Dzięki temu nabierają wyjątkowych, nietypowych kształtów. Przestrzenie wewnątrz budynku zostały utrzymane w industrialnym, oszczędnym stylu. We wnętrzach królują beton, marmur, szkło i metal. Elegancji ascetycznym wnętrzom dodają detale w kolorze złotym.

Fabryka kawy w Tblisi, zdj. Giorgi Khmaladze Architects

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.