Wyjątkowy stadion w Mediolanie od Stefano Boeri Architetti

Wyjątkowy stadion w Mediolanie od Stefano Boeri Architetti

Interenation Forest Stadium, zdj. Stefano Boeri Architetti

Stefano Boeri Architetti, uznane na całym świecie włoskie studio architektoniczne, prezentuje projekt International Forest Stadium – stadionu sportowego, który poprawi bioróżnorodność terenu i wprowadzi do okolicy nieco natury.

Charakterystyczną stadionu jest przyświecająca architektom koncepcja miejskiego lasu - drzewa i bujna roślinność mają otaczać boisko i trybuny, integrując przyrodę i miejski krajobraz. Na dachach budynku znajdzie się aż 5700 metrów kwadratowych roślin, same elewacje pomieszczą natomiast 7000 metrów kwadratowych roślin, w tym 3300 drzew i 56300 krzewów 70 różnych gatunków.

Interenation Forest Stadium, zdj. Stefano Boeri Architetti

 

Oczekuje się, że ten „las miejski” będzie pochłaniał 162 tony dwutlenku węgla rocznie, pomagając oczyszczać powietrze, pochłaniać drobny pył i obniżać temperatury na skalę lokalną. Powierzchnie fotowoltaiczne oraz nowatorskie rozwiązania w zakresie odzyskiwania wody i zarządzania odpadami dopełniają obrazu samowystarczalnej energetycznie i przyjaznej dla środowiska areny sportowej.

Interenation Forest Stadium, zdj. Stefano Boeri Architetti

 

Wnętrza stadionu zostały wyposażone w specjalne strefy i drogi, oddzielne dla pracowników, sportowców, widzów i VIP-ów, dzięki czemu poruszanie się po obiekcie będzie łatwe i intuicyjne.  Niektóre strefy stadionu mogą być dostępne dla lokalnej społeczności, w tym powierzchnie handlowe, przestrzenie muzealne, siłownie, bary i restauracje. Znajdująca się na najwyższym poziomie bieżnia zaoferuje użytkownikom miejsce do spacerów i treningów.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.