SARP Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego zachęcają projektantów do udziału w konkursie na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy muzeum w oddziale w Warszawie - Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Bitwa Warszawska, która miała miejsce w 1920 r., jest niewątpliwie jednym z ciekawszych wydarzeń w historii Polski. Zafascynowani spektakularną wygraną Polaków historycy po stu latach wciąż zgłębiają jej przebieg, a swoje wnioski i ustalenia prezentują dzięki wydawnictwom historycznym i poświęconym jej wystawom. Zadaniem Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest podnoszenie świadomości historycznej społeczeństwa i wzbudzanie fascynacji zmienną, często dramatyczną, historią Polski.
„Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. ma na celu upowszechnianie wiedzy o przebiegu bitwy, jej najważniejszych epizodach i bohaterach w kontekście konfliktu cywilizacyjnego i kulturowego wojny polsko-bolszewickiej. Poprzez przedstawienie wybranych zjawisk społecznych towarzyszących zmaganiom wojennym, wysiłku militarnego odradzającego się państwa polskiego, skomplikowanych uwarunkowań geopolitycznych, historii miejsca, wreszcie wagi historycznego zwycięstwa, będzie podjęta próba rozbudzenia u odbiorcy zainteresowania dziejami oręża polskiego, wzmocnienia postawy patriotycznej i zainteresowania służbą wojskową oraz podkreślone znaczenie wydarzenia dla Rzeczpospolitej i Europy. Misyjny i statutowy cel Muzeum będzie realizowany poprzez gromadzenie, zabezpieczenie, konserwację, opracowanie i udostępnianie zbiorów, a także poprzez realizację przedsięwzięć plenerowych – inscenizacje historyczne – oraz szeroko rozumianą działalność edukacyjną, naukową i popularyzatorską. Placówka będzie prowadzić działalność społeczną zmierzającą do: integracji międzypokoleniowej i integracji pomiędzy grupami społecznymi. Muzeum powinno tworzyć przestrzeń do spotkań, wymiany myśli i poglądów” – piszą organizatorzy.
Zadaniem uczestników konkursu będzie zaprojektowanie koncepcji wystawy w Muzeum zgodnie z wytycznymi podanymi na stronie organizatora. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne i możliwość realizacji swojego projektu.
Więcej informacji znajdziecie w materiałach organizatorów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.