Brytyjskie studio Zaha Hadid Architects ujawniło swój projekt stacji Klenoviy Boulevard Station 2, powstającej na południu Moskwy w ramach rozbudowy stołecznej linii metra o nazwie Bolszaja Kolcewa. Nowa stacja połączy miasto z zabytkowym parkiem Kolomenskoye, w którym znajdują się zabytkowe budowle i kościół wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wizualizacje udostępnione przez ZHA przedstawiają dwa naziemne pawilony, w których znajdą się schody prowadzące do kas biletowych i podziemnych stacji. Przeszklone, zbudowane na planie okręgu wejścia przyjmują obłą, delikatną formę. Dużo pracy włożono również w zaprojektowanie samych stacji metra tak, by ułatwiały podróżnym poruszanie się po peronach. Kształt kolumn zmienia się w zależności od ich odległości od samego środka peronu.
Estetyka podziemnych części współgra z projektem szklanych wejść – projekt jest pozbawiony kątów na rzecz łagodnych łuków, wprowadzających do wnętrz harmonię i spokój. Wyjątkowo interesującym elementem nowej stacji są kolumny. „Szereg kolumn na peronach stacji został ukształtowany tak, aby sprawiać wrażenie rozmytego przy przemieszczaniu się z dużą prędkością obrazu; forma każdej z kolumn została zmodyfikowana tak, aby zaznaczyć jej odległość od środka platformy” – mówią architekci z ZHA.
„Aby poruszanie się po stacji było proste i intuicyjne, projekt został wyposażony w innowacyjne systemy oświetlenia i informacji pasażerskiej, definiując nowe standardy dla moskiewskiego metra” – dodają.
Pracownia architektoniczna Appels Architekten zaprojektowała wyjątkowy dom nad jeziorem w Bawarii. Dom, zbudowany z drewna sosnowego, ma powierzchnię 400 metrów kwadratowych i zlokalizowany jest na wzgórzu, co umożliwia mieszkańcom podziwianie malowniczego otoczenia, w którym się znajduje. Budynek posiada częściowo przeszklone ściany, które pozwalają na naturalne oświetlenie wnętrz, a jednocześnie zapewniają mieszkańcom nieco prywatności.
Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich prezentują konkurs na koncepcję siedziby Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Autor wybranej przez jury pracy konkursowej będzie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Studio Austin Matt Fajkus Architecture zaprojektowało wyjątkowy hangar dla łodzi, który wyróżnia się perforowanymi metalowymi fasadami, których zadaniem jest równoważenie światła we wnętrzach budynku i cienia przez cały rok. Projekt nazwany Filtered Frame Dock stanie w Austin w Teksasie.
Pracownia architektury MAD Architects zaprezentowała w ostatnich dniach swój najnowszy projekt. Nowa wizja dworca kolejowego w centrum Jiaxing ma szansę stać się „twarzą” architektury naszych czasów, łączącej bliskość z naturą i dbałość o środowisko z technologiami na najwyższym poziomie.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.