ZHA dla moskiewskiego metra

ZHA dla moskiewskiego metra

Klenoviy Boulevard Station 2, zdj. Zaha Hadid Architects

Brytyjskie studio Zaha Hadid Architects ujawniło swój projekt stacji Klenoviy Boulevard Station 2, powstającej na południu Moskwy w ramach rozbudowy stołecznej linii metra o nazwie Bolszaja Kolcewa. Nowa stacja połączy miasto z zabytkowym parkiem Kolomenskoye, w którym znajdują się zabytkowe budowle i kościół wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wizualizacje udostępnione przez ZHA przedstawiają dwa naziemne pawilony, w których znajdą się schody prowadzące do kas biletowych i podziemnych stacji. Przeszklone, zbudowane na planie okręgu wejścia przyjmują obłą, delikatną formę. Dużo pracy włożono również w zaprojektowanie samych stacji metra tak, by ułatwiały podróżnym poruszanie się po peronach. Kształt kolumn zmienia się w zależności od ich odległości od samego środka peronu.

Klenoviy Boulevard Station 2, zdj. Zaha Hadid Architects

 

Estetyka podziemnych części współgra z projektem szklanych wejść – projekt jest pozbawiony kątów na rzecz łagodnych łuków, wprowadzających do wnętrz harmonię i spokój. Wyjątkowo interesującym elementem nowej stacji są kolumny. „Szereg kolumn na peronach stacji został ukształtowany tak, aby sprawiać wrażenie rozmytego przy przemieszczaniu się z dużą prędkością obrazu; forma każdej z kolumn została zmodyfikowana tak, aby zaznaczyć jej odległość od środka platformy” – mówią architekci z ZHA.

Klenoviy Boulevard Station 2, zdj. Zaha Hadid Architects

 

„Aby poruszanie się po stacji było proste i intuicyjne, projekt został wyposażony w innowacyjne systemy oświetlenia i informacji pasażerskiej, definiując nowe standardy dla moskiewskiego metra” – dodają.

Klenoviy Boulevard Station 2, zdj. Zaha Hadid Architects

źródło: dezeen.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.