ZHA i Sweco dla duńskiego klubu sportowego

ZHA i Sweco dla duńskiego klubu sportowego

zdj. ZHA

Firma Zaha Hadid Architects we współpracy ze studiem Sweco, została wybrana do stworzenia projektu nowego stadionu piłkarskiego Aarhus w Danii. Obiekt, nazwany Arena of the Forest zostanie zbudowany w miejskim lesie Marselisborg.

Nowy stadion zaoferuje miastu przestrzenie publiczne przez cały rok, jednocześnie odsłaniając elementy otaczającego go krajobrazu. Kompleks, który zostanie otwarty w 2026 r., obejmie 69 912 metrów kwadratowych, w tym arenę Aarhus i renowację sąsiedniego budynku Stadionhallerne, zaprojektowaną w 1918 r. przez architekta Axela Høgh-Hansena.

zdj. ZHA

Projekt nowego budynku opiera się na ponownym wykorzystaniu istniejących struktur stadionu, zmniejszeniu wpływu budynku na środowisko oraz poprawieniu doświadczenia użytkownika i podniesieniu wartości historycznej obiektu. Oryginalna siedziba klubu piłkarskiego Aarhus Gymnastikforening, czyli obecny stadion Aarhus, został otwarty w 1920 roku. W latach 1948-2004 przeprowadzono szereg remontów, istniejący stadion jednak nie spełnia już standardów wymaganych do organizacji imprez na dużą skalę. Ponadto duże odległości między widzami a boiskiem na obecnym stadionie utrudniały komfortowy odbiór sportowych wydarzeń.

zdj. ZHA

 

„Cieszymy się, że zostaliśmy nagrodzeni tym prestiżowym zadaniem. Postrzegamy to jako uznanie naszej obecności w mieście, chcemy podkreślić wyjątkowość tego miejsca, kontekst oraz duszę i tożsamość związaną z AGF i Aarhus” – mówi Peter Kristiansen, architekt w firmie Sweco Architects.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.