Zabytkowa łaźnia na nowo

Zabytkowa łaźnia na nowo

Łaźnia Knubben, zdj. Snøhetta

Snøhetta opublikowała nowy projekt rewitalizacji zabytkowej łaźni portowej w mieście Arendal w Norwegii. Łaźnia Knubben, zbudowana w 1937 roku i zamknięta niespełna dekadę później, zostanie na powrót zmieniona w miejsce spotkań lokalnej społeczności. Projekt czerpie inspiracje z wyjątkowego ukształtowania okolicznych terenów.

Kąpielisko i łaźnia znajdują się na obrzeżach Arendal, w cieśninie Galtesund między wyspami Tromøy i Hisøy. Propozycja Snøhetta przedstawia oryginalną strukturę inspirowaną krajobrazem południowo-wschodniego wybrzeża Norwegii oraz charakterystycznym kamieniem ukształtowanym przez ostatni okres lodowcowy. Struktura łaźni zostanie zbudowana z poziomych warstw ułożonych tak, aby przypominały linie na mapie.

Łaźnia Knubben, zdj. Snøhetta

 

Oryginalny obiekt został zaprojektowany w latach 30. przez architekta Ketila Uglanda. Architekci ze studia Snøhetta opisują go jako „jeden z najznamienitszych przykładów architektury funkcjonalistycznej w Norwegii” oraz „mały, ale elegancki przykład modernistycznego ducha”. Zachwyceni strukturą łaźni architekci początkowo byli sceptyczni co do wprowadzania zmian do budynku – mieli nadzieję, że uda się go odrestaurować bez konieczności gruntownej przebudowy. Okazało się jednak, że ze względu na stan techniczny zabytkowego budynku nie uda się uniknąć dużych ingerencji architektonicznych.

Łaźnia Knubben, zdj. Snøhetta

 

„Ten obiekt ma potencjał, aby stać się hybrydą, która płynnie łączy kulturę, rekreację, biologię i nauk, a także smaki i zapachy charakterystyczne dla tego regionu” – mówi Marius Hauland Næss ze studia Snøhetta.

Łaźnia Knubben, zdj. Snøhetta

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.