Reprezentuj Polskę na EXPO w Osace. Konkurs
Wyjątkowa szansa dla projektantów i kuratorów! Otwarto rejestrację do konkurs na Pawilon Polski na EXPO 2025 w Japonii. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Snøhetta opublikowała nowy projekt rewitalizacji zabytkowej łaźni portowej w mieście Arendal w Norwegii. Łaźnia Knubben, zbudowana w 1937 roku i zamknięta niespełna dekadę później, zostanie na powrót zmieniona w miejsce spotkań lokalnej społeczności. Projekt czerpie inspiracje z wyjątkowego ukształtowania okolicznych terenów.
Kąpielisko i łaźnia znajdują się na obrzeżach Arendal, w cieśninie Galtesund między wyspami Tromøy i Hisøy. Propozycja Snøhetta przedstawia oryginalną strukturę inspirowaną krajobrazem południowo-wschodniego wybrzeża Norwegii oraz charakterystycznym kamieniem ukształtowanym przez ostatni okres lodowcowy. Struktura łaźni zostanie zbudowana z poziomych warstw ułożonych tak, aby przypominały linie na mapie.
Oryginalny obiekt został zaprojektowany w latach 30. przez architekta Ketila Uglanda. Architekci ze studia Snøhetta opisują go jako „jeden z najznamienitszych przykładów architektury funkcjonalistycznej w Norwegii” oraz „mały, ale elegancki przykład modernistycznego ducha”. Zachwyceni strukturą łaźni architekci początkowo byli sceptyczni co do wprowadzania zmian do budynku – mieli nadzieję, że uda się go odrestaurować bez konieczności gruntownej przebudowy. Okazało się jednak, że ze względu na stan techniczny zabytkowego budynku nie uda się uniknąć dużych ingerencji architektonicznych.
„Ten obiekt ma potencjał, aby stać się hybrydą, która płynnie łączy kulturę, rekreację, biologię i nauk, a także smaki i zapachy charakterystyczne dla tego regionu” – mówi Marius Hauland Næss ze studia Snøhetta.
Wyjątkowa szansa dla projektantów i kuratorów! Otwarto rejestrację do konkurs na Pawilon Polski na EXPO 2025 w Japonii. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Platforma Uni zaprasza architektów i projektantów do udziału w konkursie na projekt hotelu dla podróżujących kamperem lub przyczepą kempingową. Ewentualnym miejscem budowy hotelu miałoby był zachodnie wybrzeże Australii.
Dom zaprojektowany przez biuro Pracownia Architektury Głowacki znajduje się w przedwojennej dzielnicy Wrocławia, wśród willi i domów sprzed blisko 80 lat. Ten wyjątkowy budynek został zaprojektowany tak, by zapewnić prywatnym inwestorom komfort własnej przestrzeni na niewielkiej parceli będącej częścią gęsto tkanej zabudowy miejskiej.
Dobre wiadomości z Chin! W związku ze spadającą liczbą przypadków osób zakażonych koronawirusem chiński rząd parę dni temu podjął decyzję o zamknięciu tymczasowych placówek medycznych w Wuhan. Szpitale powstawały w zawrotnym tempie, po raz kolejny ukazując zaradność i precyzję Chińczyków. Dzięki niesamowitej determinacji i organizacji służb, Chinom udało się wygasić epidemię w nieco ponad dwa miesiące. Dziś po raz pierwszy nie zanotowano żadnego nowego zachorowania.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.